Έσπασε το ρόδι η Σοσιεδάδ

Μετά από δύο ισοπαλίες στις πρώτες αγωνιστικές, η Σοσιεδάδ πέτυχε την πρώτη της νίκη, καθώς επικράτησε με 3-0 της Έλτσε μέσα στο «Μανουέλ Μαρτίνεθ Βαλέρο».

Στο 2’ και στο 6’ ο Ισάκ σπατάλησε δυο σπουδαίες ευκαιρίες για τη Σοσιεδάδ, ενώ στο 16’ ο Μπαντία σταμάτησε τον Σουηδό και στο 17’ ήταν η σειρά του Μουνιόθ να απειλήσει για τους Βάσκους.

Στο 19’ ο Ρεμίρο σταμάτησε εντυπωσιακά το σουτ του Μορέντε και στο 35’ ο Μπαντία έσωσε μετά από καταπληκτική προσπάθεια του Ισάκ.

Στο 54ο λεπτό ο Μπαντιά σταμάτησε τον Μικέλ Μερίνο εντυπωσιακά αλλά στην επόμενη φάση, ο Μερίνο πέρασε κάθετα στον Πόρτου που από δύσκολη γωνία έκανε το σουτ κι έγραψε το 0-1.

Στο 61ο λεπτό ο Ρεμίρο είπε όχι εντυπωσιακά σε σουτ του Μίγια, ενώ στο 72’ ο Βερδού έσωσε στη γραμμή μετά από σουτ του Νταβίντ Σίλβα. Και τελικά στο 75ο λεπτό οι Βάσκοι κέρδισαν πέναλτι και ο Γιανουζάι το μετέτρεψε σε γκολ για το 0-2.

Στο 88ο λεπτό ο Μπαντιά έσωσε μετά από σουτ του Λόπεθ ο οποίος στο 90+4’ έκανε το 0-3 με κοντινό σουτ.

ΕΛΤΣΕ: Μπάντια, Σιφουέντες (31’ Νίνο), Σάντσεθ, Βερδού, Κάλβο, Φιντέλ, Εμφουλού (73’ Λουίσμι Σάντσεθ(, Φερνάντεθ, Μίγια (86’ Βίκτορ Ροντρίγκεθ), Γκούτι (86’ Μπογέ), Μορέντε

ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Ρεμίρο, Ελουστόνδο, Γοροσαμπέλ, Λε Νορμάν, Μουνιόθ, Νταβίντ Σίλβα (78’ Ρομπέρτο Λόπεθ), Μερίνο, Γκεβάρα (78’ Θουμπιμένδι), Πόρτου (66’ Μπαρενετσέα), Ισάκ (66’ Γιανουζάι), Ογιαρθάμπαλ (66’ Μπαουτίστα).

Πηγή: aek365.org