Έκανε σεφτέ με επιβλητικό τρόπο η Σοσιεδάδ!

Επικράτησε 5-3 τη Γρανάδα για την πρώτη της νίκη στη La Liga

Οι Βάσκοι… χαμογελούν ξανά! Μετά από τρεις διαδοχικές ισοπαλίες στην έναρξη της σεζόν, η Σοσιεδάδ επικράτησε με το εμφατικό 5-3 σε ματσάρα με τη Γρανάδα για την πρώτη της νίκη στη La Liga.

Κάπως έτσι, η ομάδα του Ιμανόλ Αγουαθίλ έφτασε τους 6 βαθμούς και παραμένει αήττητη μετά τις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχουν 3 πόντους και μετράνε ήδη τρεις ήττες!

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Τακεφούσα Κούμπο, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 9’, αλλά οι γηπεδούχοι απώλεσαν το προβάδισμα λίγη ώρα αργότερα με τον Λε Νορμάν να σκοράρει στην εστία της ομάδας του για το 1-1 στο 39’. Ωστόσο, ο Κούμπο σκόραρε ξανά στο 44’ για να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στους Βάσκους.

Η Σοσιεδάδ δεν άφησε το πόδι από το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και καθάρισε το ματς. Διότι ο Θουμπιμένδι στο 59’ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του και οκτώ λεπτά μετά ο Μπαρενετσέα έγραψε το 4-1. Ο Μποσχ στο 76ο λεπτό έστειλε την μπάλα άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του, για να κάνει το 5-1!

Η Γρανάδα μείωσε με τον Λούκας Μπογέ σε 5-2 για τους φιλοξενούμενους και πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη νέα του ομάδα στο 82ο λεπτό, ενώ στην τελευταία φάση του αγώνα ο Σαραγόσα έγραψε το τελικό 5-3.

Πηγή: sportfm.gr

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Τελευταία Ενημέρωση