Βούλιαξε την Έλτσε η Γρανάδα

Η Γρανάδα κέρδισε με 2-1 την Έλτσε και την άφησε στην προτελευταία θέση

Σημαντική νίκη με 2-1 πέτυχε η Γρανάδα κόντρα στην Έλτσε και βλέπει ακόμη κι Ευρώπη, την ίδια ώρα που οι «Franjiverdes» παρέμειναν στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Στο 3ο μόλις λεπτό η κεφαλιά του Γιανγκέλ Ερέρα έφυγε λίγο έξω και στο 12’ μετά από γύρισμα του Μπογέ από δεξιά ο Καρίγιο δε βρήκε για λίγο την μπάλα.

Τελικά στο 31ο λεπτό ο Κίνα με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή άμνοιξε το σκορ για τη Γρανάδα αλλά στο 40’ ο Μπογέ κατέβασε όμορφα στην περιοχή και με φοβερό γύρισμα έκανε το 1-1. Μάλιστα στο 42ο λεπτό ο Μπογέ σέντραρε από δεξιά και ο Καρίγιο πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για εκατοστά.

Ο Μπογέ απείλησε και πάλι στο 48ο λεπτό με σουτ έξω από την περιοχή που πέρασε μόλις έξω ενώ στο 60’ ο Μπαντία μπλόκαρε το σουτ του Πουέρτας και στο 62’ ο Κένεντι κόπηκε από την άμυνα της Γρανάδα την τελευταία στιγμή.

Στο 66ο λεπτό το σουτ του Ερέρα πέρασε έξω και στο 69’ ο Μπαντία έβγαλε εντυπωσιακά μετά από διαγώνιο σουτ του Μπαραγάν από αριστερά.

Και στο 79ο λεπτό ο Φουλκιέ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Πουέρτας με πλασέ από το πέναλτι έγραψε το 2-1. Στο 84ο λεπτό ο Μπαντία είπε όχι σε σουτ του Ερέρα.

ΓΡΑΝΑΔΑ: Ρουί Σίλβα, Ντίαθ, Ντουάρτε, Φουλκιέ (81’ Σολδάδο), Πέρεθ, Πουέρτας, Ετεκί (87’ Βαγιέχο), Κένεντι, Ερέρα, Κίνα (61’ Φέδε Βίκο), Μολίνα (81’ Αντριάν Μαρίν)

ΕΛΤΣΕ: Μπαντία, Βερδού, Μπαραγάν, Μόχικα (46’ Χοσέμα), Κάλβο, Μαρκόνε, Φιδέλ (82’ Νίνο), Καρίγιο (76’ Βίκτορ Ροντρίγκεθ), Γκούτι, Μπογέ, Μορέντε (72’ Ριγκόνι, 77’ Μίγια)