Βλέπει Ευρώπη με «buzzer beater» η Μπιλμπάο!

Οι Βάσκοι πέτυχαν μια πολύ σημαντική νίκη χάρις σε γκολ του Μπερενγκέρ!

Τεράστιο «τρίποντο» χάρη στη σουτάρα του Μπερενγκέρ στο 90'+1' για την Μπιλμπάο, η οποία επικράτησε 2-1 της Γρανάδας και ανέβηκε στην 8η θέση της La Liga.

Η Μπιλμπάο λύγισε τη Γρανάδα στο τέλος, την κέρδισε με 2-1 και την έπιασε στους 33 βαθμούς. Μάλιστα οι Βάσκοι έχουν κι ένα ματς λιγότερο από τη Γρανάδα.

Στο 3ο μόλις λεπτό ο Σανσέτ γύρισε από αριστερά στον Βιγιαλίμπρε, που έκανε πανέμορφη κίνηση στην περιοχή και μα διαγώνιο πλασέ άνοιξε το σκορ για την Μπιλμπάο.

Στο 20ο λεπτό ο Σίλβα είπε όχι σε σουτ του Λέκουε ενώ στο 21’ μετά από γύρισμα του Πουέρτας, ο Μολίνα δε βρήκε για λίγο την μπάλα.

Στο 30ο λεπτό ο Σιμόν είπε όχι σε κεφαλιά του Μολίνα ενώ στο 38’ ο Πουέρτας αστόχησε εξ επαφής.

Στο 48’ και στο 51’ το σουτ του Ιμπάι και η κεφαλιά του Ντουάρτε, πέρασαν λίγο έξω, ενώ στο 70’ ο Βενσεδόρ κέρδισε πέναλτι από τον Κένεντι και ο Ραούλ Γκαρσία το εκτέλεσε αλλά ο Σίλβα απέκρουσε εντυπωσιακά.

Όμως στο 78ο λεπτό ο Πουέρτας έκανε όμορφη ενέργεια και σέντρα από αριστερά και ο Μολίνα σκόραρε με κεφαλιά σε κενό τέρμα για το 1-1. Όμως στο 90+2’ ο Μπερενγκέρ με ένα πανέμορφο σουτ από πλάγια αριστερά, έκανε το 2-1.

Σχεδόν με τη σέντρα η Γρανάδα βγήκε μπροστά και ο Μολίνα γύρισε από κοντά και πλάσαρε αλλά αστόχησε για εκατοστά.

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Σιμόν, Κάπα, Μπαλενθιάγα, Λέκουε (83' Mπερενγκέρ), Ουνάι Νούνιεθ (46’ Γεράι), Ιμπάι Γκόμεθ (69’ Ντε Μάρκος), Ντάνι Γκαρσία, Βενσεδόρ, Σανσέτ (69’ Ραούλ Γκαρσία), Βιγιαλίμπρε (77’ Ουίλιαμς), Μορσίγιο

ΓΡΑΝΑΔΑ: Ρουί Σίλβα, Χερμάν Σάντσεθ, Φουλκιέ, Κίνι (46’ Βίκτορ Ντίαθ), Μοντορό (85’ Ετεκί), Ντουάρτε, Φέδε Βίκο (60’ Κένεντι), Πουέρτας (82’ Μαρίν), Κίνα (60’ Σολδάδο), Ερέρα, Μολίνα.