Βήμα παραμονής έκανε η Κάδιθ

Με "όπλο" την έδρα της, όπου στα επτά τελευταία παιχνίδια μετράει 2 νίκες και 5 ισοπαλίες, η Κάδιθ έκανε σημαντικό βήμα προς τον στόχο της παραμονής στη La Liga, νικώντας 2-0 τη Μαγιόρκα.

Στο πέμπτο λεπτό, οι γηπεδούχοι απείλησαν, για πρώτη φορά, με κεφαλιά του Νεγρέδο και απόκρουση του γκολκίπερ Ραΐκοβιτς. Τελικά, στο 10ο λεπτό, ο Νεγρέδο ήταν εκείνος που έδωσε την ασίστ στον Μπονγκοντά, προκειμένου ο Κονγκολέζος, γεννημένος στο Βέλγιο επιθετικός να ανοίξει το σκορ. Στο 38' και μετά από εξέταση VAR, ο ρέφερι Μπενγκοετσέα έδωσε πέναλτι, υπέρ της Κάδιθ, όταν η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυντικού. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Άλεξ Φερνάντες, ο οποίος διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη, λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, η Μαγιόρκα έφτασε κοντά στο να μειώσει το σκορ, σε προσπάθεια του Καντεβέρε, αλλά, ο Λεντέσμα, με εξαιρετική απόκρουση, κράτησε απαραβίαστη την εστία της Κάδιθ. Η Μαγιόρκα επιβεβαίωσε πως δυσκολεύεται στο να σκοράρει και, στο φινάλε, γνώρισε τρίτη διαδοχική ήττα, εκτός έδρας, χωρίς να βάλει γκολ. Όσο για τη Κάδιθ, με το τρίποντο αυτό βγήκε από τη ζωνη υποβιβασμού και συνεχίζει να ελπίζει για παραμονή.

ΚΑΔΙΘ: Λεντέσμα, Εμπαγιέ, Λουίς Ερνάντες, Καρθελέν, Λουίς Εσπίνο, Άλεξ Φερνάντες, Μπονγκοντά (83' Πάρα), Αλκαράθ (69' Φάλι), Οκάμπο (78' Αρθαμέντια), Λοζάνο (46' Εσκαλάντε), Νεγρέδο (78' Μάρτι)

ΜΑΓΙΟΡΚΑ: Ραΐκοβιτς, Χάουμε Κόστα, Μαφέο (65' Γκονζάλες), Ράιγιο, Βαλιέντ, Κοπέτ (46' Καντεβέρε), Γκρενιέ (59' Εντιαγιέ), Λι (74' Ροντρίγκεθ), Ντε Γκαλαρέτα, Ντάνι (74' Σάντσεθ), Μουρίκι