Βιγιαρεάλ – Βαγιεκάνο 3-1: Ζωή για το υποβρύχιο, «θάνατος» για τους «ροχομπλάνκος» (vid)

Το παιχνίδι ήταν κομβικό για την μάχη του υποβιβασμού

Μεγάλη νίκη στη μάχη για αποφυγή του υποβιβασμού πέτυχε η Βιγιαρεάλ επί της Ράγιο Βαγιεκάνο η οποία βρίσκεται τώρα σε δυσκολότερη θέση. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Σουάρεζ στο 20΄ για να δεχτούν την ανατροπή μετά τα γκολ που σημείωσαν οι Εκαμπί (50΄ , 52΄) και Μορένο (88΄) για λογαριασμό του κίτρινου «υποβρυχίου».

Τα «κίτρινα υποβρύχια».... βύθισαν την Ράγιο Βαγιεκάνο (3-1) και ταυτόχρονα έκαναν «άλμα» παραμονής στην La Liga. Έδειξαν ψυχή, ότι το ήθελαν περισσότερο αλλά και πως έχουν μεγάλη ποιότητα παρότι βρίσκονται χαμηλά οι παίκτες του Χάβι Καγιέχα, που έφεραν «τούμπα» τους αντιπάλους τους παρότι προηγήθηκαν.

Στα αμιγώς αγωνιστικά, η Ράγιο «πάγωσε» το «Ceramica» στο 20ο λεπτό με τον Μάριο Σουάρεθ μετά την ασίστ του Ιμπουλά και κράτησε και το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο. Στην επανάληψη, όμως, οι γηπεδούχοι βγήκαν όλοι μπροστά, πίεσαν ασφυκτικά τους φιλοξενούμενους και τους έκαναν μια... μπουκιά.

Ο Τοκό Εκαμπί με δύο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών (50’, 52’) έφερε... τούμπα την Ράγιο, για να έρθει ο Χέραρντ Μορένο λίγο πριν το φινάλε (88’) να διαμορφώσει το τελικό 3-1 υπέρ της Βιγιαρεάλ, η οποία αύξησε τη διαφορά της από την επικίνδυνη ζώνη στους τέσσερις βαθμούς.

Στο άλλο ματς που διεξήχθη την ίδια ώρα, Βαλένθια και Χετάφε έμειναν στο 0-0. Με αυτό το αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν στον πόντο την έκτη Σεβίλλη και οι φιλοξενούμενοι να διατηρήσουν απόσταση τεσσάρων βαθμών από την πέμπτη θέση.