Βιγιαρεάλ πέντε αστέρων με σόου Σέρλοθ

Ο Νορβηγός φορ πέτυχε χατ τρικ, στο 5-1 επί της Γρανάδα

Το πόσο φορμαρισμένη είναι, το τελευταίο διάστημα, επιβεβαίωσε η Βιγιαρεάλ, η οποία συνέτριψε 5-1 τη Γρανάδα, με τον Αλεξάντερ Σέρλοθ να δίνει ποδοσφαιρική παράσταση. Ο Νορβηγός επιθετικός, μεταγραφικό απόκτημα του καλοκαιριού, πέτυχε χατ τρικ και έφτασε τα 12 γκολ στο πρωτάθλημα. Αυτή ήταν η πρώτη, εντός έδρας, νίκη, για το πρωτάθλημα, μετά τις 20 Δεκεμβρίου, με τη Βιγιαρεάλ να είναι μακριά από τη ζώνη υποβιβασμού και να στρέφει την προσοχή της στη πρώτη μάχη με τη Μαρσέιγ, για τους "16" του Europa League.

Στο 7ο λεπτό, ο Αλμπέρτο Μορένο σημάδεψε το δοκάρι και, στην επαναφορά, ο Σέρλοθ άνοιξε το σκορ, για τη Βιγιαρεάλ, η οποία, πριν το 20λεπτο, διπλασίασε τα τέρματά της. Ο Τραορέ βρήκε, με εξαιρετική πάσα, τον Παρέχο μέσα στην αντίπαλη περιοχή, εκείνος γύρισε στον Σέρλοθ και ο Νορβηγός έκανε το 2-0. Ο Παρέχο κατέγραψε δεύτερη ασίστ, αφού, στο 32', ήταν εκείνος που εκτέλεσε κόρνερ και ο Καπούε με κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ.
Δυο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Γκέδες πέτυχε το τέταρτο γκολ της Βιγιαρεάλ και, στο 66', με τη τρίτη ασίστ του Παρέχο στο ματς, ο Σέρλοθ ολοκλήρωσε το χατ τρικ του, για το 5-0. Το μόνο που κατάφερε η Γρανάδα ήταν να μειώσει, στις καθυστερήσεις με τον Κορμπεάνου και, πλέον, μετράει επτά αγωνιστικές χωρίς νίκη, παραμένοντας στη προτελευταία θέση.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ρέινα, Κίκο, Μπαϊγί (46' Μαντί, 62' Λέκοβιτς), Μοσκέρα, Αλμπέρτο Μορένο, Τραορέ (75' Μοράλες), Μπαένα (62' Τριγκέρος), Καπουέ, Παρέχο, Σόρλοθ, Ζεράρ Μορένο (46' Γκέδες)

ΓΡΑΝΑΔΑ: Μπατάλια, Σάντσεθ, Πιατκόφσκι (63' Μπρούνο Μέντες), Μικέλ, Νέβα, Ρουίθ, Χόνγκλα (63' Κορμπεάνου), Βιγιάρ (82' Μελέντο), Πελίστρι (82' Γιόσβιακ), Ουζούνι, Μπογέ (82' Πουέρτας)