Σόκαρε στο 97’ τη Βαλένθια η Λεβάντε

Με πέναλτι του Μελέρο στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στο φινάλε, Βαλένθια και Λεβάντε ήρθαν ισόπαλες 1-1, στο ντέρμπι της πόλης για την 28η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να πιάσουν στην 6η θέση με 45 βαθμούς την Ατλέτικο Μαδρίτης, ενώ οι φιλοξενούμενοι σκαρφάλωσαν στην 11η θέση με 34.

Η Βαλένθια είχε την καλύτερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου στο 29’ με το δοκάρι σε σουτ του Σολέρ, ενώ η Λεβάντε απάντησε στο 36’ και στο 40’ Ροσίνα, ο οποίος νικήθηκε και τις δύο φορές από τον Σίλεσεν. Το ματς είχε ρυθμό και κάλλιστα θα μπορούσε να έχει ανοίξει το σκορ.

Ο Σολέρ ήταν μοιραίος, αφού και στο δεύτερο ημίχρονο δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες για να σκοράρει, ενώ στο 74’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ρουτζέ. Μετά από ασφυκτική πίεση, οι γηπεδούχοι στο 89’ κατάφεραν να σκοράρουν με τον Ροντρίγκο, αλλά η Λεβάντε δεν τα παράτησε. Με πέναλτι (εξαιρετικά δύσκολη φάση, για την οποία χρησιμοποιήθηκε το VAR) του Μερέλο στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, ισοφάρισαν σε 1-1 και πήραν τον βαθμό.