Ψυχωμένη Βαλένθια, πέτυχε δύο γκολ και έσωσε τον βαθμό στις καθυστερήσεις

Έδειξε ψυχικά αποθέματα

Έδειξε ψυχικά αποθέματα η Βαλένθια! Οι «νυχτερίδες», στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της La Liga, πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) υποδεχόμενες τη Μαγιόρκα.

Ένα αποτέλεσμα, το οποίο μόνο ικανοποίηση μπορεί να τους προκαλεί, καθώς έφτασαν σε αυτό πετυχαίνοντας δύο γκολ στις καθυστερήσεις. Για να το πράξουν, βέβαια, εκμεταλλεύτηκαν και το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν από το 55' με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Λι.

Η Μαγιόρκα αξιοποίησε το πολύ καλό της πρώτο ημίχρονο, πετυχαίνοντας σ' αυτό το χρονικό διάστημα και τα δύο τέρματά της. Το σκορ άνοιξε ο Άνχελ στο 32', για να έρθει έξι λεπτά αργότερα ο Ντιακαμπί για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-2.

Οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν στο 55' με τον Λι να δέχεται τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η Βαλένθια εκμεταλλευόμενη τη συνθήκη αυτή αύξησε την πίεσή της. Κάτι που εξαργύρωσε στις καθυστερήσεις, πετυχαίνοντας δύο γκολ, με τον Γκέδες στο 90'+3' και τον Γκαγιά στο 90'+8'!

Έτσι, η 10η Βαλένθια ανέβηκε στους 13 βαθμούς, μένοντας ωστόσο για έκτη σερί αναμέτρηση χωρίς νίκη, με τη 12η Μαγιόρκα να έχει έναν πόντο λιγότερο.