Όρθια η Βαλένθια, τη… χάλασε στην Αλαβές

Ισοπαλία στο «Μεστάγια» και όλα ανοιχτά για την υπόθεση παραμονή. Βαλένθια και Αλαβές ήρθαν 1-1 σε ένα παιχνίδι στο οποίο σχεδόν όλο το ζουμί ήταν τα τελευταία δέκα περίπου λεπτά, με τα δύο γκολ που σημειώθηκαν. Και λέμε σχεδόν, αφού ακυρώθηκε γκολ του Γκαμεϊρό στο 57ο λεπτό μέσω VAR.

Ο Γκουϊντέτι άνοιξε το σκορ στο 84ο λεπτό με πλασέ βλέποντας την μπάλα να στρώνεται μπροστά του έπειτα από στημένη φάση, αφού δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα οι συμπαίκτες του. Ωστόσο, η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε πολύ. Ο Γκαγιά ισοφάρισε από κοντά μετά από απόκρουση του Πατσέκο σε κεφαλιά Γκόμες.

Ανάσα με Μπογέ για την Έλτσε. Ο πρώην άσος της ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης με τη Λεβάντε και το τέρμα του αποδείχθηκε «χρυσό» για τους γηπεδούχους που επικράτησαν 1-0 και επέστρεψαν στις νίκες μετά τιες 6 Μαρτίου και το 2-1 επί της Σεβίλλης. Έφτασαν τους 30 βαθμούς είναι στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη με ένα ματς περισσότερο και πήραν οξυγόνο ενόψει της συνέχειας, αλλά θέλουν αρκετούς βαθμούς ακόμα για να σωθούν. Το ανησυχητικό για τους φιλοξενούμενους είναι ότι μετά τον αποκλεισμό από την Μπιλμπάο στο Κύπελλο δεν λένε να σηκώσουν κεφάλι.

Πάντως, δεν της έκατσε άσχημα το αποτέλεσμα στο Βαγιαδολίδ-Έλτσε, το οποίο έληξε 1-1, με τους γηπεδούχους να είναι εντός της επικίνδυνης ζώνης με 29 βαθμούς. Ο Πλάνο άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό και το προβάδισμα παρέμεινε για σχεδόν ένα ημίχρονο. Ο πρώην αμυντικός της ΑΕΚ, Χουάν Κάλα, ο οποίος έγινε αρνητικός πρωταγωνιστής πρόσφατα, ισοφάρισε στο 64ο λεπτό.