Για να μην πάει χαμένη η προηγούμενη της νίκη

FIRST TICKET BONUS: Εγγραφείτε στη Meridianbet.com.cy και διεκδικήστε μέχρι και €50 μπόνους!

Μεγάλο ντέρμπι διεξάγεται το απόγευμα στο «Mestalla», όπου η Βαλένθια θα φιλοξενήσει την Ατλέτικο Μαδρίτης για την 11η αγωνιστική της La Liga.

1950: Valencia CF - Atletico Madrid 17:15 («Mestalla»)

Βαλένθια: Βαλένθια δύο προσώπων παρουσιάστηκε στον τελευταίο αγώνα κόντρα στην Αλαβές στο «Mendizorrotza», με το τελικό 2-2 να κρίνεται πέρα για πέρα δίκαιο. Η Αλαβές ήταν αυτή που προηγήθηκε με δύο γκολ διαφορά στο ημίχρονο, με τις «νυχτερίδες» να βγάζουν αντίδραση στην επανάληψη και να ισοφαρίζουν, χάρη στα γκολ των Βαγιέχο (72') και Σανμαρτίν (77'), ενώ στις καθυστερήσεις «άγγιξαν» την ολική ανατροπή με τον Βαγιέχο να προσπαθεί να κρεμάσει σε τετ α τετ τον Πατσέκο, όμως ο Ισπανός γκολκίπερ απέκρουσε τη μπάλα με το ένα χέρι και ακολούθως οι αμυντικοί έδιωξαν τον κίνδυνο. Παίρνοντας τον ένα βαθμό η Βαλένθια, βρίσκεται στην 9η θέση, δύο βαθμούς μακριά από την εξάδα, στην οποία βρίσκονται η Καντίθ και η Γρανάδα.

Αγωνιστικά νέα: Θετικός στον Covid-19 ο εξτρέμ Τσερίσεφ και τέθηκε σε καραντίνα. Αμφίβολος ο μπακ Γκάγια.
Πιθανή ενδεκάδα: Ντομενέκ, Λάτο, Σανμαρτίν, Γκάμπριελ, Βας, Μούσα, Ράσιτς, Σολέρ, Βαγιέχο, Γκαμεϊρό, Γκουέδες.

Ατλέτικο Μαδρίτης: Μεγάλη εντός έδρας νίκη επί της Μπαρτσελόνα πέτυχε την προηγούμενη εβδομάδα η Ατλέτικο. Το συγκρότημα του Ντιέγκο Σιμεόνε κέρδισε με 1-0 τους «μπλαουγκράνα», με το γκολ του Καράσκο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου να ήταν αυτό που έκρινε τον αγώνα. Αυτή η νίκη (πρώτη της σε βάρος της Μπαρτσελόνα στο πρωτάθλημα) οφείλεται στον ανίκητο τερματοφύλακα της, Γιαν Όμπλακ που όποτε χρειάστηκε αποσόβησε τον κίνδυνο. Πάντως, αυτή η επιτυχία δεν είχε και συνέχεια όμως, καθώς την Τετάρτη σε αγώνα που έδωσε για το Τσάμπιονς Λιγκ αν και ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα απέτυχε να κερδίσει τη Λοκομοτίβ, μένοντας στη λευκή ισοπαλία, ένα αποτέλεσμα που δεν της έχει εξασφαλίσει ακόμη το εισιτήριο της πρόκρισης.

Αγωνιστικά νέα: Εκτός παραμένουν για διαφορετικούς λόγους οι χαφ Ερέρα και Τορέιρα και οι επιθετικοί Ντιέγκο Κόστα και Λουίς Σουάρες.

Πιθανή ενδεκάδα: Όμπλακ, Τριπιέρ, Σάβιτς, Χιμένεζ, Χερμόζο, Καράσκο, Κόκε, Σαούλ, Γιορέντε, Ζοάο Φέλιξ, Κορέα.

Προϊστορία: Στις τελευταίες 10 αναμετρήσεις που διεξήχθησαν στο «Mestalla», Βαλένθια και Ατλέτικο μετράνε από τρεις νίκες, ενώ άλλες τέσσερις εκ των οποίων οι τρεις πιο πρόσφατες έληξαν ισόπαλες.

22.09.10 La Liga Βαλένθια Ατλέτικο Μαδρίτης 1 : 1

Έκτίμηση: Μια του ύψους, μια του βάθους η Βαλένθια που δεν μπορεί να δώσει το κάτι παραπάνω τα τελευταία χρόνια. Παρ' όλα αυτά βγάζει μία ανταγωνιστικότητα. Ωστόσο, τον πρώτο λόγο για το αποτέλεσμα έχουν οι ροχιμπλάνκος, οι οποίοι αν θέλουν να μην πάει χαμένη η νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής θα πρέπει να βγάλουν εις πέρας και αυτή την αποστολή.