Έπαιξε με τη φωτιά αλλά δεν κάηκε (vid)

Η Βαλένθια έκανε νικηφόρο ποδαρικό στο νέο έτος

Τρεις συνεχόμενες χρονιές, η Βαλένθια δεν είχε νικήσει σε κανένα από τα έξι παιχνίδια που είχε δώσει, εντός και εκτός έδρας, με αντίπαλο την Έιμπαρ. Ωστόσο, στο πρώτο της παιχνίδι, για το 2020, η Βαλένθια έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί, αν και έπαιξε με τη φωτιά, αφού επικράτησε 1-0 και εξακολουθεί να είναι κοντά στην πρώτη τετράδα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες είχαν από μια καλή στιγμή, με τον Φεράν Τόρες (7') για τους γηπεδούχους και τον Ινούι (10') για τους φιλοξενούμενους. Στο 14ο λεπτό, η Βαλένθια σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε, σωστά, για οφσάιντ του Μάξι Γκόμες και δέκα λεπτά αργότερα η Βαλένθια έχασε σπουδαία ευκαιρία, όταν, από μπαλιά του Μάξι Γκόμες, ο Ροντρίγκο Μορένο δεν βρήκε την μπάλα για να πλασάρει σε κενή εστία. Οι γηπεδούχοι έδειχναν πως αν βελτιωθούν στη τελική προσπάθεια, τότε θα φτάσουν στο γκολ, όπως και έγινε στη φάση του 28ου λεπτού. Από τα δεξιά, ο Βας έβγαλε εξαιρετική σέντρα και ο Μάξι Γκόμες με κεφαλιά, στην πλάτη του Τεχέρο, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Από εκείνο το σημείο μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, η Έιμπαρ δεν επέτρεψε στη Βαλένθια να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ και να φτάσει σε δεύτερο γκολ. Μάλιστα, απείλησε δυο φορές με ισοφάριση. Πρώτα σε κεφαλιά του Ένριχ, στο 36', και αργότερα σε σουτ του Πέδρο Λεόν, απέκρουσε ο Ντομενέχ.

Απίθανη ευκαιρία για Έιμπαρ στο 50ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ. Η μπάλα βρήκε στον Μορένο, μετά στο κεφάλι του Μπίγκας για να καταλήξει στο δοκάρι. Η Βαλένθια έχασε σπουδαία ευκαιρία για δεύτερο γκολ με τον Μάξι Γκόμες να μην προλαβαίνει να βάλει το πόδι και να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα στο 57ο λεπτό. Από εκείνο το σημείο, η Βαλένθια έκατσε πίσω, με την Έιμπαρ να χάνει ευκαιρίες. Στο 77'απείλησε με κεφαλιά του Σαρλς, αλλά ο Ντομενέχ απέκρουσε. Η Βαλένθια έπαιζε με τη φωτιά, αφού η Έιμπαρ έχασε και άλλη ευκαιρία με τον Πέδρο Λεόν στο 79ο λεπτό.

Τελικά, το 1-0 έμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και έτσι η Έιμπαρ δεν κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα για τρίτο σερί ματς.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Ντομενέχ, Παουλίστα, Σολέρ, Παρέχο, Ντιακαμπί, Γκαγιά, Κοκλέν (89' Τσερίσεφ), Βας, Ροντρίγκο Μορένο (83' Κοντογκμπιά), Φεράν Τόρες, Γκόμες (71' Γκαμεϊρό)

ΕΪΜΠΑΡ: Ντμίτροβιτς, Ολιβέιρα, Μπίγκας, Τεχέρο, Κότε, Σέρχιο Άλβαρεθ (66' Ατιένθα), Εξπόζιτο, Πέδρο Λεόν, Ινούι (71' Ντε Μπλάσις), Ενρίχ, Τσαρλς (82' Κίκε Γκονζάλεθ)