Βαλένθια – Λεγανές 1-1: Πρώτος βαθμός για τους φιλοξενούμενους

Παρά τον βαθμό παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας

Μέτρια εμφάνιση για τη Βαλένθια που ''κόλλησε'' στο 1-1 στο «Mestalla» απέναντι στη Λεγανές. Οι «νυχτερίδες» που προσπαθούν να ξεπεράσουν το σοκ της απόλυσης του Μαρθελίνο, δεν έπεισαν και δυσκολεύτηκαν πολύ στη δημιουργία με αποτέλεσμα να αφήσουν ακόμα δύο βαθμούς. Από την άλλη, η Λεγανές που μετρούσε τέσσερεις ήττες στς τέσσερεις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος, πήρε τον πρώτο της βαθμό και παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας.

Η Λεγανές είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 6' με κεφαλιά του Σιόβα, μετά από γύρισμα του Όσκαρ Ροντρίγκεθ, που απέκρουσε ο Σίλεσεν, όπως και τρία λεπτά αργότερα σε σουτ του Όσκαρ Ροντρίγκεθ από δύσκολη γωνία. Με τη συμπλήρωση 20 λεπτών η Βαλένθια κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Ρούμπεν Πέρεθ στον Ροντρίγκο Μορένο, με τον Παρέχο ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 1-0. Έξι λεπτά αργότερα η Λεγανές απείλησε με κεφαλιά του Μπρέιθγουαϊτ, μετά από κόρνερ του Όσκαρ Ροντρίγκεθ, που πέρασε λίγο έξω. Στο 35' οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα με ωραίο σουτ του Όσκαρ Ροντρίγκεθ.

Η Βαλένθια είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 47' με σουτ του Γκέδες που πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 54' σουτ του Μάξι Γκόμεζ, μετά από γύρισμα του Γκαγιά, σταμάτησε στον Σοριάνο. Στο 84' τεράστια ευκαιρία για τις «νυχτερίδες» με την μπάλα να στρώνεται στον Γκαράι μέσα στην περιοχή της Λεγανές, που σούταρε αλλά ο Μπουστίνθα έκοψε τελευταία στιγμή. Δύο λεπτά αργότερα νέα τεράστια ευκαιρία για τη Βαλένθια με τον Φεράν Τόρες για γυρίζει για τον Ροντρίγκο Μορένο που για εκατοστά δεν έφτασε την μπάλα ώστε να την σπρώξει στα δίχτυα. Στις καθυστερήσεις η Λεγανές βγήκε στην αντεπίθεση με τον Όσκαρ Ροντρίγκες να ανοίγει ωραία για τον Κέβιν Ροντρίγκες που σούταρε αλλά ο Σίλεσεν απέκρουσε σώζοντας τις «νυχτερίδες» από την ήττα.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Σίλεσεν, Γκαγιά (56' Χάιμε Κόστα), Παουλίστα, Βας, Γκαράι, Κοντογκμπιά, Κοκλέν (84' Φεράν Τόρες), Παρέχο, Γκέδες, Μάξι Γκόμεζ (59' Λι Κανγκίν), Ροντρίγκο Μορένο

ΛΕΓΑΝΕΣ: Σοριάνο, Σίλβα (73' Κέβιν Ροντρίγκες), Ομερούο, Σιόβας, Αϊτόρ (57' Αβαζιέμ), Μπουστίνθα, Ρέθιο, Ρούμπεν Πέρεθ, Όσκαρ Ροντρίγκεθ, Γκίδο Καρίγιο (79' Εν Νεσιρί), Μπρέιθγουαϊτ

Πηγή: aek365.com