Απομακρύνεται η Ευρώπη για τη Βαλένθια

Σοβαρή βαθμολογική απώλεια για τη Βαλένθια, καθώς έμεινε στο 0-0 κόντρα στην Κάντιθ

Μουδιασμένη επέστρεψε μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος η Βαλένθια, καθώς οι «νυχτερίδες» έμειναν στο 0-0 κόντρα στην Κάντιθ στο «Μεστάγια» και έχασαν σημαντικό έδαφος στη μάχη για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι που ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Φέντε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, πήραν έναν πολύ σημαντικό βαθμό στη μάχη της παραμονής, παίρνοντας αέρα δύο βαθμών από τη Μαγιόρκα που είναι εντός ζώνης υποβιβασμού.

Έναν ανέλπιστο βαθμό πήρε η Γρανάδα, καθώς το τελικό 2-2 κόντρα στη Ράγιο Βαγεκάνο πρέπει να την αφήνει απόλυτα ικανοποιημένη. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων από πολύ νωρίς, καθώς στο 6’ ο Κατένα και στο 17’ ο Γκουαρδιόλα χρίστηκαν σκόρερ για τη Ράγιο.

Ωστόσο, η αποβολή του Κομεσάνια στο 51’ άλλαξε τα πάντα. Συγκεκριμένα, στο 67’ ο Μολίνα μείωσε το σκορ και στο 94’ με πέναλτι του Μίλα οι γηπεδούχοι έσωσαν τουλάχιστον τον βαθμό.