Απίθανη ανατροπή για την Βαλένθια!

Κέρδισε την Βιγιαρεάλ, αν και έχανε μέχρι το 86΄!

Εφτάψυχη η Βαλένθια νίκησε με τρελή ανατροπή 2-1 τη Βιγιαρεάλ. Εκεί που έδειχναν πως η ομάδα του Ουνάι Έμερι θα πάρει μια μεγάλη νίκη και θα μπει στην εξάδα, οι γηπεδούχοι έφεραν τα πάνω κάτω με δυο γκολ από το 86 και έπειτα, για να ξεφύγουν από τα χαμηλά της βαθμολογίας.

Μετά από κεφαλιά του Μορένο η μπάλα βρήκε στο απλωμένο χέρι του Γκαγιά, με τον διαιτητή να συμβουλεύεται το VAR και να υποδεικνύει το πέναλτι. Ο παίκτης που κέρδισε την παράβαση ανέλαβε και την εκτέλεση, ανοίγοντας το σκορ στο 40’ για τους φιλοξενούμενους

Το νερό είχε μπει στο αυλάκι για την Βιγιαρεάλ, η οποία άντεχε παρά την πίεση της Βαλένθια και έδειχνε πως θα πάρει μια μεγάλη νίκη που θα την ανεβάσει στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας.

Ωστόσο στο 85ο λεπτό ο Μάξι Γκόμες κέρδισε το πέναλτι, με τον Κάρλος Σολέρ να ισοφαρίζει από την άσπρη βούλα ένα λεπτό μετά για το 1-1. Αυτό που ακολούθησε δεν το περίμενε κανένας, όταν στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων η Βαλένθια έφυγε στην κόντρα, ο Ολίβα μοίρασε στον Γκέδες και αυτός με ωραίο διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, σόκαρε την Βιγιαρεάλ και χάρισε σπουδαία νίκη στην ομάδα του.