Πιέζει τη Ρεάλ η Ατλέτικο

Επικράτησε 3-1 με ανατροπή της Μαγιόρκα

Ολοένα και πλησιάζει η Ατλέτικο Μαδρίτης! Οι «ροχιμπλάνκος» επικράτησαν 3-1 με ανατροπή της Μαγιόρκα και βρέθηκαν στο -2 από τη δεύτερη θέση και τη συμπολίτισσα Ρεάλ, πιέζοντας πλέον για να την προσπεράσει με επτά αγωνιστικές να απομένουν.

Ο Νάσταζιτς στο 20’ από ασίστ του Ροντρίγκες είχε παγώσει το «Γουάντα Μετροπολιτάνο», με την Ατλέτικο να βρίσκει την απάντηση λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου με τον Γκριζμάν να σερβίρει και τον Ντε Πολ να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 45’+2’. Η ομάδα του Σιμεόνε μπήκε φουριόζα στο δεύτερο μέρος και δύο λεπτά μετά την έναρξή του βρήκε το γκολ της ανατροπής με τον Μοράτα. Για να έρθει ο Καράσκο στο 77’ από νέα ασίστ του Γκριζμάν, να βάλει το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 3-1.

Στο άλλο ματς που διεξήχθη επίσης στη Μαδρίτη, η Αλμερία έφυγε νικήτρια από την έδρα της Χετάφε (1-2) για να πάρει βαθμολογική ανάσα και την ίδια ώρα να βυθίσει την αντίπαλό της.

Ο Σουάρες στο 7’ έδωσε προβάδισμα στην Αλμερία, με τον Ντζένε στο 45’+3’ να αφήνει τους γηπεδούχους με παίκτη λιγότερο, κάνοντας ακόμη πιο δύσκολο το έργο της ομάδας του. Ο Σουάρες σκόραρε ξανά στο 58’ για να δώσει αέρα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους, με τον Μαγιοράλ να μειώνει στο 71’ στο σκορ, αλλά τίποτα να μην αλλάζει ως το φινάλε.

Η Αλμερία ανέβηκε στους 33, με τη Χετάφε να έχει πλέον 31 και να βρίσκεται στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη.