Ούτε την ουραγό η Ατλέτικο (vid)

Ισοπαλία με τη Λεγανές

Από γκέλα σε γκέλα η Ατλέτικο Μαδρίτης, μια εβδομάδα πριν από το ντέρμπι της ισπανικής πρωτεύουσας στο "Σαντιάγκο Μπερναμπέου". Λίγες μέρες μετά τον αποκλεισμό-σοκ στο Κύπελλο Ισπανίας, από ομάδα τρίτης κατηγορίας, η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε δεν κατάφερε να νικήσει ούτε την ουραγό Λεγανές, 0-0 στο Wanda Metropolitano, ενώ είχε προηγηθεί και η ήττα 2-0 από την Έιμπαρ.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Λεγανές απείλησε πρώτη όταν, στο 11ο λεπτό, ο Μάρτιν Μπρέιθγουεϊτ έπιασε ένα δυνατό σουτ, υποχρεώνοντας τον Όμπλακ σε εξαιρετική επέμβαση. Οι παίκτες του Σιμεόνε είχαν εμφανές πρόβλημα στη δημιουργία φάσεων και στην σωστή κυκλοφορία της μπάλας. Στο 24' ο Άνχελ Κορέα πήρε το ριμπάουντ, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια και στο 37ο λεπτό ο ίδιος παίκτης έκανε κούρσα, από τα δεξιά, έβγαλε τη σέντρα, ο Μοράτα έπιασε με τη μία το σουτ, αλλά ο γκολκίπερ Κουέγιαρ απέκρουσε.
Η εικόνα της Ατλέτικο δεν άλλαζε, ούτε στην επανάληψη, και στο 66' η Λεγανές έφτασε κοντά στο γκολ με τον Ρέθιο να πιάνει το σουτ, η μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ. Στο τελευταίο 20λεπτο, η Ατλέτικο πίεσε, χωρίς να κάνει τη μεγάλη φάση, η Λεγανές είχε εγκλωβίσει τα επιθετικά ατού του Σιμεόνε και στο 90' ο Σάπονιτς έχασε την καλύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων. Λίγο πριν το φινάλε, η Λεγανές έμεινε με παίκτη παραπάνω, αφού ο τερματοφύλακας είδε δεύτερη κίτρινη για καθυστέρηση. Ωστόσο, τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, με την Λεγανές να παίρνει πολύτιμο βαθμό, στη μάχη για παραμονή.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Όμπλακ, Βρσάλικο (88' Σάπονιτς), Φελίπε, Σάβιτς, Λόντι, Κορέα (62' Ερέρα), Μ. Γιορέντε (46' Βιτόλο), Τομάς Παρτέι, Σαούλ, Ζοάο Φέλιξ, Μοράτα

ΛΕΓΑΝΕΣ: Κουέγιαρ, Μπουστίνθα, Ομερούο, Σίλβα, Ρόκε Μέσα, Μπρέιθγουεϊτ (90' Όσκαρ Ροντρίγκεθ), Ρέθιο, Αβαζιέμ, Ροζάλες, Εράσο (61' Ρουϊμπάλ), Ροντρίγκες (78' Καρίγιο)

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Τελευταία Ενημέρωση