Με ζόρι, αλλά νίκη για Ατλέτικο

Η μοναδική αήττητη ομάδα στη La Liga

Πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 2-0, η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε τη Μπέτις στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο», στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής στη La Liga. Οι «ροχιμπλάνκος», οι οποίοι παραμένουν η μοναδική αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος, έφτασαν τους 11 βαθμούς σε 5 παιχνίδια, ενώ η ομάδα της Ανδαλουσίας παρέμεινε στους 9 μετά από 7 αγώνες.

Το ματς:

Η Μπέτις προσπάθησε να αιφνιδιάσει την αντίπαλό της και χρειάστηκαν δύο επεμβάσεις του Όμπλακ στο 12’ και στο 16’ για να κρατήσει η Ατλέτικο τη μηδέν. Στο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερη ώρα τη μπάλα στην κατοχή τους, αλλά δεν έκαναν την κλασσική ευκαιρία, απειλώντας κυρίως με μακρινά σουτ. Οι γηπεδούχοι περίμεναν πίσω και προσπάθησαν ανεπιτυχώς σε δύο περιπτώσεις με τον Σουάρες να προηγηθούν.

Με το… καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 46’, οι «ροχιμπλάνκος» άνοιξαν το σκορ με τον Γιορέντε, ενώ 12 λεπτά αργότερα είχαν δοκάρι με τον Καράσκο, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να «κλειδώσουν» το ματς. Η Μπέτις προσπάθησε να ανακάμψει, αλλά στο 74’ τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα, αφού αποβλήθηκε ο Μοντόγια, μετά από χρήση του VAR, καθώς αρχικά ο διαιτητής του έδειξε κίτρινη κάρτα. Στις καθυστερήσεις, η Ατλέτικο πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Σουάρες, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-0.