Λύτρωση στο… 100' με πέναλτι για την Ατλέτικο!

Χαμογέλασε στο 100’ η Ατλέτικο. Οι Μαδριλένοι επικράτησαν 2-1 της Εσπανιόλ στο «Metropolitano» στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της La Liga, πετυχαίνοντας νίκη τετράδας. Το νικητήριο γκολ σημείωσε στην εκπνοή ο Καράσκο με εκτέλεση πέναλτι, το οποίο δόθηκε μέσω VAR για χέρι του πρώην μπακ της ΑΕΚ, Ντίντακ Βιλά.

Ο Βέλγος άσος πέτυχε και τα δύο γκολ των γηπεδούχων, οι οποίοι είναι μόνοι στην 4η θέση και στο +3 από την 4η Μπέτις, η οποία ήρθε 0-0 με τη Σοσιεδάδ την Παρασκευή. Έπειτα από ένα κακό πρώτο μέρος, στο οποίο οι «ροχιμπλάνκος» έδειξαν να έχουν… μείνει στη ρεβάνς με τη Μάντσεστερ Σίτι, ο Ντιέγκο Σιμεόνε, έκανε τρεις μαζεμένες αλλαγές.

Ματέους Κούνια και Γιανίκ Καράσκο ήταν οι δύο εκ των τριών και συνεργάστηκαν στο 1-0 στο 52’. Η αναμέτρηση ήρθε στα ίσα στο 74’ με τον Ραούλ Ντε Τόμας να εκτελεί φάουλ και τον Όμπλακ να κάνει ασταθή επέμβαση. Η λύτρωση ήρθε στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν σε στατική φάση ο Ντίντακ έκανε χέρι μέσα στην περιοχή και ο Καρασκό νίκησε για δεύτερη φορά τον Ντιέγκο Λόπεθ.