Καθάρισε την Οβιέδο και έφυγε για «16» η Ατλέτικο!

Η Ατλέτικο βρήκε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και επικράτησε 2-0 της Ρεάλ Οβιέδο

Το εισιτήριο για τη φάση των «16» εξασφάλισε η Ατλέτικο Μαδρίτης. Βρίσκοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και κάνοντας διαχείριση συνολικά σε ρόστερ και ματς, η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε επικράτησε 2-0 στην έδρα της Ρεάλ Οβιέδο και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο του Copa del Rey.

Ο Γιορέντε άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης, με την Οβιέδο να έχει στο πρώτο ημίχρονο 9 τελικές, ωστόσο να μην καταφέρνει να βάλει κάποιο γκολ.

Η Ατλέτικο τιμώρησε την αστοχία των γηπεδούχων και «κλείδωσε» την πρόκριση στο 83ο λεπτό με τον Μπάριος, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Νωρίτερα, η Σεβίλλη επικράτησε με το εμφατικό 5-0 της Λιναρές, ενώ η Σοσιεδάδ επικράτησε με 1-0 της Λογρονές και η Μαγιόρκα λύγισε στην παράταση την Ποντεβρέδα (0-2).