22 Σεπτεμβρίου, 2021
sport fm - listen live

Καταρρέει η Ατλέτικο

Φωτιά στη μάχη του τίτλου

Πριν από δύο περίπου μήνες, ο τίτλος έμοιαζε σχεδόν σίγουρος για την Ατλέτικο, ωστόσο από τότε ως σήμερα άλλαξαν πολλά. Οι «ροχιμπλάνκος» πετούν συνεχώς βαθμούς με αποτέλεσμα η μάχη για τον τίτλο να έχει πάρει φωτιά. Η ομάδα του Σιμεόνε κόλλησε στο 1-1 στην έδρα της Μπέτις και πλέον έχει τη Ρεάλ στο -1 και την Μπαρτσελόνα στο -2

Στο 5ο μόλις λεπτό ο Φέλιξ έβγαλε κάθετα στον Κορέα που από αριστερά έδωσε στον Καρασκό κι εκείνος σε κενό τέρμα, πλάσαρε για το 0-1. Στο 14ο λεπτό ο Ερμόσο σέντραρε από αριστερά και ο Σαούλ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Μπράβο έσωσε και στο 19’ ο Χοακίν σέντραρε από αριστερά κι εκείνος και ο Τέγιο με φοβερό πλασέ στην κίνηση από το πέναλτι, έκανε το 1-1.

Στο 20ο λεπτό το σουτ του Κανάλες έφυγε λίγο έξω, ενώ στο 33’ το σουτ του Κορέα κόντραρε στον Μορένο και ανάγκασε τον Μπράβο σε δύσκολη επέμβαση. Στο 36’ ο Καρασκό πρόλαβε τον Έμερσον και στην κόντρα ο Βέλγος αστόχησε από πλάγια θέση.

Στο 56ο λεπτό ο Όμπλακ έσωσε εντυπωσιακά μετά από κεφαλιά του Έμερσον και στο 74’ ο Τέγιο έφυγε στην κόντρα κι έδωσε έτοιμο γκολ στον Ρουϊμπάλ, ο οποίος καθυστέρησε και κόπηκε.

Στο 76’ ο Λάινες με το που μπήκε στο ματς κατέβασε όμορφα στην περιοχή κι έκανε το σουτ αλλά ο Όμπλακ έσωσε πανέμορφα και στο 90+1’ ο Μπράβο έσωσε εντυπωσιακά μετά από πλασέ του Κορέα.

Μάλιστα στο 90+5' ο Μπράβο νίκησε και πάλι τον Κορέα σε μοναδικό τετ α τετ.

ΜΠΕΤΙΣ: Μπράβο, Μαντί, Μπάρτρα, Μορένο, Έμερσον, Χοακίν (62’ Χουάνμι), Κανάλες, Ροντρίγκες (90’ Καρβάλιο), Τέγιο, Φεκίρ, Ρουϊμπάλ (75’ Λάινες)

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Σάβιτς, Τρίπιερ (77’ Βρσάλικο), Χιμένεθ, Ερμόσο (63’ Λόντι), Ερέρα (63’ Βιτόλο), Σαούλ, Καρασκό, Κόκε, Κορέα, Φέλιξ (47’ Τορέιρα)