Έβαλε... φρένο στην Ατλέτικο η Βαλένθια!

Εκτέλεσε την Ατλέτικο η Βαλένθια. Παρότι οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Ντιέγκο Κόστα, ο Παρέχο έφερε το ματς στα ίσα λίγο πριν το φινάλε με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ για το 1-1

Έβαλε... φρένο στην Ατλέτικο η Βαλένθια και δεν της επέτρεψε να πλησιάσει ακόμη περισσότερο την κορυφή!

Οι «νυχτερίδες» έμειναν όρθιες μέσα στο «Wanda Metropolitano» με τρομερή εκτέλεση φάουλ του Παρέχο λίγο πριν το φινάλε, παίρνοντας σπουδαίο εκτός έδρας βαθμό (1-1). Σε μια έδρα που άπαντες θα δυσκολευτούν και δύσκολα θα καταφέρει κάποιος να περάσει!

Το ματς είχε καλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να μην δείχνουν διάθεση να κλειστούν. Οι καλές φάσεις, βέβαια, μπροστά στις δύο εστίες δεν ήταν πολλές αλλά η Ατλέτικο κατάφερε να κερδίσει πέναλτι στο 35ο λεπτό, με τον Ντιέγκο Κόστα να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να νικάει από την άσπρη βούλα τον Σίλεσεν για το 1-0 που έμεινε μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους.

Η Ατλέτικο είχε πάει το ματς εκεί που ήθελε, προηγούνταν στο σκορ και καλούνταν να το διαχειριστεί. Το κρατούσε και σχετικά εύκολα, μάλιστα, μέχρι να έρθει ο Παρέχο στο 82ο λεπτό και με τρομερή εκτέλεση φάουλ να νικήσει τον Όμπλακ για το 1-1. Σκορ που δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε. Μονάχα οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν αφού ο Λι Κάνγκιν αποβλήθηκε για σκαριά στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων στον Κόκε αλλά αυτό δεν έπαιξε ρόλο στο υπόλοιπο του αγώνα.