Δεν σταματάει πουθενά η Ατλέτικο

Οι «ροχιμπλάνκος» νίκησαν 1-0 τη Βαλένθια στο «Μεστάγια» και πάτησαν στην κορυφή της La Liga.

Μια επαγγελματική νίκη, έστω και με αυτογκόλ, πέτυχε η Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία επικράτησε 1-0 της Βαλένθια στο «Μεστάγια» στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής στη La Liga και έπιασε στην κορυφή τη Ρεάλ Σοσιεδάδ. Οι «ροχιμπλάνκος» έχουν 23 βαθμούς σε 9 αγώνες και οι Βάσκοι σε 10.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε, που κράτησε το μηδέν σε ένα ακόμη φετινό παιχνίδι, έφτασε τις έξι συνεχόμενες νίκες και τα 25 παιχνίδια πρωταθλήματος, στα οποία είναι αήττητη. Από την άλλη, οι «νυχτερίδες» γνώρισαν την πέμπτη φετινή ήττα τους και πρώτη μετά από τρεις αγώνες και παρέμειναν στη μέση της βαθμολογίας με 12 πόντους.

Η Ατλέτικο ήταν η ομάδα που κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας την κατοχή της μπάλας και χάνοντας αρκετές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Μοιραίος για τους «ροχιμπλάνκος» ήταν σε δύο περιπτώσεις ο Λεμάρ, ο οποίος νικήθηκε από τον Ντομενέκ, ενώ από μια καλή ευκαιρία είχαν οι Γιορέντε και Κορέα, οι οποίοι νικήθηκαν επίσης από τον τερματοφύλακα της Βαλένθια. Οι «νυχτερίδες» από την πλευρά τους, δεν είχαν παθητικό ρόλο και προσπάθησαν, όσο μπορούσαν να κάνουν το παιχνίδι τους. Είχαν κι εκείνοι κάποιες καλές στιγμές, με κορυφαία αυτή του Ράσιτς, ο οποίος «έπεσε» πάνω στον Όμπλακ.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 55’ έχασαν διπλή ευκαιρία με τους Λεμάρ-Γιορέντε για να προηγηθούν. Οι παίκτες του Ντιέγκο Σιμεόνε εξακολουθούσαν να έχουν την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν έβρισκαν τρόπο να παραβιάσουν την εστία της Βαλένθια. Όσο περνούσε η ώρα, οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να κλείνουν όσο μπορούσαν καλύτερα τους διαδρόμους, χωρίς να «σκοτώνονται» για να βάλουν γκολ. Τελικά, ο «γόρδιος δεσμός» λύθηκε στο 79’ με αυτογκόλ του Λάτο, ο οποίος άθελά του έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στα εναπομείναντα λεπτά, η Ατλέτικο έκανε, όπως ξέρει καλύτερα από τον καθένα, σωστή διαχείριση και πήρε τη νίκη.