Ατλέτικο Μαδρίτης – Γιουβέντους 2-1: «Άσσος» με Ζοάο Φέλιξ πρωταγωνιστή (vid)

Το νέο μεταγραφικό απόκτημα των «ροχιμπλάνκος» σκόραρε δις

Η Ατλέτικο Μαδρίτης ήταν η νικήτρια του «φιλικού» ντέρμπι απέναντι στην Γιουβέντους στο πλαίσιο του International Champions Cup. Οι «Ροχιμπλάνκος» με δυο τέρματα του Ζοάο Φέλιξ (24΄, 33΄), επιβλήθηκαν της Γηραιάς Κυρίας με 2-1. Μείωσε προσωρινά για τη Γιούβε η Κεντίρα στο 29΄.

Στο 24’ άνοιξε το σκορ με ωραίο σουτ στην κίνηση έπειτα από σέντρα του Τρίπιερ, ο Κεντίρα ισοφάρισε στο 29ο λεπτό της φιλικής αναμέτρησης με σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής, προτού «χτυπήσει» ξανά ο Πορτογάλος. Ο 19χρονος άσος εκμεταλλεύτηκε μακρινή μπαλιά βαθιά μπαλιά και με ωραίο τελείωμα έφερε ξανά την ομάδα του σε θέση οδηγού στο ματς και δεν διαφοροποιήθηκε κάτι μέχρι το φινάλε. Αφού ο Ντάγκλας Κόστα είχε δοκάρι στο 46’ και ο Ραμπιό στο 57ο λεπτό.

Οι συνθέσεις

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Ομπλακ, Τρίπιερ (56' Ερμόζο), Χιμένες (56' Κορέα), Σάβιτς (57' Εκτορ Ερέρα), Λόντι (66' Μανουέλ Σάντσες), Μάρκος Γιορέντε (46' Τόμας), Σαούλ (66' Ροδρίγο Ρικέλμε), Κόκε (57' Φελίπε), Ζοάο Φέλιξ (56' Σαντιάγο Αρίας), Λεμάρ (67' Βιτόλο), Μοράτα (56' Ντιέγκο Κόστα).

Γιουβέντους (Μαουρίτσιο Σάρι): Σέζνι (59' Μπουφόν), Ντε Σίλιο (71' Ντανίλο), Ντε Λιχτ (71' Ντεμιράλ), Κιελίνι (46' Μπονούτσι), Αλεξ Σάντρο (59' Κουαδράδο), Κεντίρα (60' Ματουιντί), Πιάνιτς (60' Μπεντανκούρ), Ραμπιό (71' Εμρέ Τσαν), Ντάγκλας Κόστα (60' Μπερναρντέσκι), Ρονάλντο (71' Μάντζουκιτς), Ιγουαΐν (60' Ντιμπάλα).

Πηγή: Sport-fm.gr

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Τελευταία Ενημέρωση