Απόδραση από το «Μπαλαΐδος» για την Ατλέτικο

Δύσκολο όσο και σημαντικό διπλό πήρε η Ατλέτικο στην έδρα της Θέλτα

Με συνταγή… Σιμεόνε, η Ατλέτικο κέρδισε με 2-0 στην έδρα της Θέλτα, με τον Λουίς Σουάρες να ανοίγει το σκορ από νωρίς και τον Καρασκό να κάνει το 0-2 στο τέλος.

Στο 3ο μόλις λεπτό, ο Ερμόσο έκοψε σωτήρια τον Μίνα και στο 6’ ο Σάντσεθ έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Σουάρες με πλασέ από το πέναλτι άνοιξε το σκορ για την Ατλέτικο.

Στο 12’ ο Σουάρες αστόχησε από το ύψος της περιοχής και στο 14’ ο Όμπλακ έσωσε μετά από εκτέλεση φάουλ του Άσπας ενώ στο 24’ ο Σλοβένος είπε όχι και σε σουτ του Μίνα.

Μάλιστα στο 26’ η Θέλτα είχε δοκάρι με τον Καρέιρα, μετά από σέντρα του Ολάθα και στο 29’ ο Όμπλακ έσωσε μετά από νέο σουτ του Μίνα. Στο 32’ είχε δοκάρι και η Ατλέτικο με τον Λεμάρ και το 34’ ο Όμπλακ πραγματοποίησε νέα επέμβαση σε σουτ του Φοντάν ενώ στο 36’ το πλασέ του Μίνα πέρασε λίγο έξω. Στο 39ο λεπτό η κεφαλιά του Κόστα μετά από κόρνερ, έφυγε λίγο έξω.

Στο 48ο λεπτό ο Βιγιάρ πρόλαβε τον Σουάρες και στο 55’ το σουτ του Λεμάρ πέρασε λίγο έξω ενώ στο 75’ ο Όμπλακ έσωσε εκ νέου μετά από σουτ του Φοντάν.

Στο 76ο λεπτό η Ατλέτικο έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Γιορέντε και από το κόρνερ ο Φελίπε πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε ενώ στο 87’ η κεφαλιά του Μουρίγιο έξυσε το δοκάρι των «ροχιμπλάνκος».

Και στο 90+5’ ο κεραυνός του Φέλιξ από δεξιά τράνταξε το δοκάρι του Βιγιάρ και στην επαναφορά ο Καρασκό με κεφαλιά έκανε το 0-2.

ΘΕΛΤΑ: Βιγιάρ, Μουρίγιο, Αραούχο, Ολάθα (89’ Ροντρίγκεθ), Καρέιρα (84' Βέιγα), Φοντάν, Μπελτράν (64’ Ντένις Σουάρεθ), Τάπια, Άσπας, Νολίτο, Μίνα (63’ Μορ)

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Σάβιτς, Τρίπιερ, Ερμόσο, Σάντσεθ (50’ Φελίπε), Κόκε, Τορέιρα, Λεμάρ (65’ Γιορέντε), Κορέα (77’ Ερέρα), Κόστα (50’ Ζοάο Φέλιξ), Σουάρες (65’ Καρασκό)

Πηγή: aek365.gr

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Τελευταία Ενημέρωση