Από το καλό στο... καλύτερο η Θέλτα!

Φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ την Κάντιθ

Η Θέλτα διέλυσε την Κάδιθ με 4-0, έφρασε τις τρεις σερί νίκες και κάνει άλματα παραμονής.

Από το καλό στο καλύτερο η Θέλτα, που διέλυσε με 4-0 την Κάδιθ και μετρά τρεις σερί νίκες.

Στο 6ο μόλις λεπτό ο Νολίτο άλλαξε όμορφα με τον Άσπας κι έκανε το 1-0 με πλασέ από το ύψος του πέναλτι.

Στο 11’ ο Μπλάνκο έσωσε μετά από σουτ του Αλέχο και στο επόμενο λεπτό η κεφαλιά του Νεγρέδο σταμάτησε στο δοκάρι της Θέλτα. Η Κάδιθ απείλησε και πάλι στο 27’ με το σουτ του Νεγρέδο που έφυγε μόλις έξω και στο 27’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και ο Άσπας το μετέτρεψε σε γκολ για το 2-0.

Στο 39’ η Κάδιθ έχασε νέα ευκαιρία με τον Περέα και στο 43’ ο Άσπας έστρωσε έξω στον Μπελτράν που έκανε το σουτ κι έγραψε το 3-0.

Μάλιστα στο 45+1’ ο Ντένις Σουάρεθ σέντραρε από τον άξονα και ο Μπράις Μέντεθ πρόλαβε την έξοδο του Λεντέσμα και με κεφαλιά έγραψε το 4-0.

Στο 52’ ο Λεντέσμα είπε όχι σε σουτ του Άσπας, ο οποίος έχασε κι άλλη μεγάλη ευκαιρία στο 55’ και στο 62’ είχε και δοκάρι.

Μάλιστα στο 64ο λεπτό ο Άσπας σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε και στο 81’ ο Μπλάνκο έσωσε μετά από εκτέλεση φάουλ του Καρκελέν.

Στο 87ο λεπτό ο Μπαέθα αστόχησε από κοντά και λίγο μετά, ο Ολάθα σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε, όπως κι εκείνο του Μπαέθα στο 90+3'

ΘΕΛΤΑ: Μπλάνκο, Μάγιο, Αϊντού, Αραούχο, Ολάθα, Τάπια (68’ Γιοκουσλού), Μπράις Μέντεθ (76’ Λαουτάρο), Ντέινις Σουάρεθ (68’ Μπαέθα), Νολίτο (76’ Φοντάν), Μίνα (34’ Μπελτράν), Άσπας

ΚΑΔΙΘ: Λεντέσμα, Καρκελέν, Λόπεθ, Φάλι Χιμένεθ, Εσπίνο (46’ Πομπο), Άλεξ, Γιόνσον (70’ Γαρίδο), Αλέχο (46’ Χάιρο), Νεγρέδο (70’ Λοσάνο), Άλβαρο Χιμένεθ (70’ Μάλμπασιτς), Περέα

Πηγή: aek365.org