Άντεξε με δέκα παίκτες η Μπιλμπάο

Ισόπαλες 2-2 αναδείχθηκαν Αθλέτικ Μπιλμπάο και Χετάφε

Μοιρασιά στο «Σαν Μαμές». Αθλέτικ Μπιλμπάο και Χετάφε «κόλλησαν» στο 2-2, με τους Βάσκους να παίζουν με παίκτη λιγότερο για ένα ημίχρονο, λόγω αποβολής του Σάνθετ για πολύ σκληρό μαρκάρισμα.

Η Μπιλμπάο μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και στο 5ο μόλις λεπτό άνοιξε το σκορ με ωραίο μακρινό σουτ του Μπερσίτσε, ενώ στο 14’ βρέθηκε κοντά και σε δεύτερο τέρμα, αλλά ο Σόρια είπε όχι στον Ερέρα. Δύο λεπτά αργότερα η Χετάφε απείλησε με κεφαλιά του Γκρίνγουντ και στο 22’ ο Σιμόν σταμάτησε τον Μαγιοράλ.

Στο 32’ και το 37’ ο Σόρια είχε την απάντηση στα σουτ των Γκουρουθέτα και Ντε Μάρκος αντίστοιχα, ενώ στο 44’ το σουτ του Μπερσίτσε πέρασε μόλις άουτ. Στο 45+1’ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίχτες λόγω αποβολής του Σάνθετ.

Η Χετάφε εκμεταλλεύτηκε τον ποδοσφαιριστή παραπάνω και στο 52’έκανε το 1-1 με κεφαλιά του Άλβαρες, έπειτα από κόρνερ του Αλένια, ωστόσο στο 62ο λεπτό οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι το προβάδισμα στο σκορ. Ο Ντε Μάρκος έδωσε στον Ι. Γουίλιαμς, ο οποίος πάτησε περιοχή από τα δεξιά, απέφυγε ωραία τον αντίπαλο του και με εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ νίκησε τον Σόρια για το 2-1.

Στο 71’ η Χετάφε έφτασε μια ανάσα από το 2-2, αλλά ο Σιμόν είπε όχι στην κοντινή κεφαλιά του Μαξίμοβιτς και τελικά στο 83ο λεπτό οι Μαδριλένοι ισοφάρισαν με κεφαλιά του Λατάσα.

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Σιμόν, Μπερσίτσε, Παρέδες(46’ Άλβαρες), Βιβιάν, Ντε Μάρκος, Βέσγα(65’ Ντάνι Γκαρσία), Ι. Γουίλιαμς, Μπερενγκέρ(85’ Μουνιαϊν), Σάνθετ, Ερέρα(82’ , Γκουρουθέτα(65’ Γκαρσία)

ΧΕΤΑΦΕ: Σόρια, Ιγκλέσιας(77’ Καρμόνα), Άλβαρες, Ντουάρτε, Ρίκο, Ανγκιλέρι(65’ Ροντρίγκες), Μαξίμοβιτς(85’ Μάτα), Αραμπάρι(77’ Τζένε), Αλένια(65’ Λατάσα), Γκρίνγουντ, Μαγιοράλ