Επιστροφή στις νίκες και στη δεύτερη θέση για την Τζιρόνα

Επιβλήθηκε 2-0 της Οσασούνα

Νίκη ξανά για την Τζιρόνα, που επικράτησε 2-0 της Οσασούνα εντός έδρας και έριξε την Μπαρτσελόνα από τη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της La Liga.

Οι Καταλανοί σκόραραν στο ξεκίνημα και στο φινάλε του ματς, με τον Πορτού να ανοίγει το σκορ στο 13ο λεπτό και τον Σάβιο να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 86’.

Νωρίτερα, η Σοσιεδάδ επέστρεψε και αυτή στα θετικά αποτελέσματα πετυχαίνοντας μία τρομερή εκτός έδρας ανατροπή κόντρα στη Γρανάδα, της οποίας επιβλήθηκε 3-2.

Οι γηπεδούχοι πήραν δύο φορές το προβάδισμα με γκολ του Ουζούνι (21’ πέν., 45+3’), με τους Βάσκους να ισοφαρίζουν με Σαντίκ (33’) και Λε Νορμάν (80’) και εντέλει να παίρνουν τους τρεις βαθμούς χάρη σε τέρμα του Αντρέ Σίλβα στο 85ο λεπτό.