Από μηχανής… Ιμπάνιεθ, ξέρανε την Μπιλμπάο στο 116' και έστειλε την Οσασούνα τελικό!

Η Οσασούνα προκρίθηκε στον τελικό του Copa del Rey μόλις για δεύτερη φορά στην ιστορία της

Μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις των τελευταίων ετών στο Κύπελλο Ισπανίας είναι γεγονός!

Η εκπληκτική Οσασούνα, που πραγματοποιεί εξαιρετική πορεία και στο πρωτάθλημα, παλεύοντας για την έξοδο στην Ευρώπη, έκανε το… θαύμα της, καθώς, με μια ασύλληπτη γκολάρα του Πάμπλο Ιμπάνιεθ στο 116' της παράτασης, ξέρανε την Αθλέτικ Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε στο βασκικό ντέρμπι του «Σαν Μαμές» και με το 1-1 προκρίθηκε στον τελικό του Copa del Rey μόλις για δεύτερη φορά στην ιστορία της!

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτό ήταν το πρώτο γκολ σε επίπεδο πρώτης ομάδας για τον 24χρονο αμυντικό χαφ, ο οποίος, φυσικά, πνίγηκε στις αγκαλιές των συμπαικτών του και του τεχνικού τιμ μετά την επίτευξη του τέρματος, αλλά και με τη λήξη του ημιτελικού. Ο Ιμπάνιεθ, εξάλλου, που ανέβηκε φέτος στη «μεγάλη» ομάδα, κάνοντας τον περασμένο Αύγουστο το ντεμπούτο του στη La Liga, είχε μέχρι στιγμής στην καριέρα του γκολ μόνο με την Οσασούνα Β και τις ερασιτεχνικές Μουλτιβέρα και Σαν Χοσέ! Και απόψε γράφτηκε με χρυσά γράμματα στην ιστορία του συλλόγου της Παμπλόνα, που μετράει 102 χρόνια ζωής.

Θυμίζουμε, στο πρώτο παιχνίδι, του «Σαντάρ», η Οσασούνα είχε νικήσει με σκορ 1-0, οπότε με την ισοπαλία απόψε πήρε εκείνη το «εισιτήριο» για το μεγάλο ραντεβού της 6ης Μαΐου στο «Καρτούχα» της Σεβίλλης.

Εκεί, η ομάδα της Παμπλόνα περιμένει, πλέον, τα… πραγματικά δύσκολα, αφού θα αντιμετωπίσει είτε τη Ρεάλ Μαδρίτης είτε την Μπαρτσελόνα. Ο δεύτερος ημιτελικός ανάμεσα στις δύο μισητές αντιπάλους διεξάγεται το βράδυ της Τετάρτης (5/4, 22:00) στη Βαρκελώνη, με τους Καταλανούς να έχουν το προβάδισμα μετά το 0-1 του πρώτου αγώνα στο «Μπερναμπέου». Πρώτη και τελευταία φορά, που η Οσασούνα είχε δώσει το «παρών» σε έναν τελικό Κυπέλλου Ισπανίας, ήταν το 2005, όταν είχε χάσει την κούπα στην παράταση από την Μπέτις του Λορένθο Σέρα Φερέρ.

Στην αναμέτρηση του «Σαν Μαμές», πάντως, ουδείς μπορούσε να προβλέψει τέτοια εξέλιξη! Από την άλλη, ωστόσο, ίσως θα έπρεπε, αφού για άλλη μια φορά επιβεβαιώθηκε ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου: Όποιος χάνει τις ευκαιρίες, δέχεται γκολ. Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι στο παιχνίδι, ειδικά από το 20' και μετά, ενώ στο 33' βρήκαν το πολυπόθητο τέρμα της ισοφάρισης του σκορ του πρώτου αγώνα με τον συνήθη ύποπτο, Ινιάκι Γουίλιαμς. Ένα γκολ, που ο Ερνέστο Βαλβέρδε πανηγύρισε έξαλλα.

Στο δεύτερο 45λεπτο, η Μπιλμπάο συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με την Οσασούνα να περιμένει στο μισό γήπεδό της και την μπάλα, είτε να… σφυρίζει δίπλα από τα δοκάρια του Σέρχιο Ερέρα είτε να σταματάει πάνω του. Ο Βαλβέρδε έβλεπε την ομάδα του να δημιουργεί, αλλά να χάνει τα άχαστα. Παρ' όλα αυτά, έκανε την πρώτη αλλαγή του στο 81', αφού η εικόνα του παιχνιδιού έδειχνε ότι η Αθλέτικ, αργά ή γρήγορα, θα πετύχει και δεύτερο γκολ. Ωστόσο, αυτό δεν έγινε ποτέ.

Στην παράταση, η Μπιλμπάο συνέχισε να κυριαρχεί, αλλά ήταν φλύαρη και όλα έδειχναν ότι τα πέναλτι θα κρίνουν ποιος θα προκριθεί. Ο Ιμπάνιεθ, όμως, έμελλε να γράψει ιστορία. Στο 116', σε μία αντεπίθεση της Οσασούνα και μία από τις ελάχιστες επισκέψεις της στα καρέ των γηπεδούχων, ο 24χρονος έπιασε ένα υπέροχο σουτ, «πάγωσε» το «Σαν Μαμές» και έστειλε την ομάδα της Παμπλόνα στον τελικό!

Ισπανία: Τελευταία Ενημέρωση