Πρωταθλήτρια κόσμου μέσω της… ρώσικης ρουλέτας η Γερμανία

Η Γερμανία λύγισε στα πέναλτι τη Γαλλία και κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο u17

Ιστορία έγραψε η Γερμανία! Μετά από έναν επεισοδιακό τελικό που έληξε με σκορ 2-2 και οδηγήθηκε στα πέναλτι, τα «πάντσερ» ήταν πιο ψύχραιμα και εύστοχα στη ρώσικη ρουλέτα με αποτέλεσμα να λυγίσουν με 4-3 τη Γαλλία και να κατακτήσουν για πρώτη φορά το Παγκόσμιο Κύπελλο u17.

Σε ένα κακό πρώτο μέρος με λιγοστές φάσεις, η Γερμανία κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα χάρη στο γκολ του Μπρούνερ με πέναλτι στο 29ο λεπτό. Με τον Ντάρβιχ στο 51’ να δίνει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του Κρίστιαν Βακ που έδειξε να τελειώνει το ματς και να… πλησιάζει την κούπα. Δύο λεπτά αργότερα η Γαλλία μείωσε με τον Μπουαμπρέ και μπήκε ξανά στη διεκδίκηση του τροπαίου, με τον Οσάγε στο 69’ να αφήνει με παίκτη λιγότερο τους Γερμανούς. Και ο Αμουγκού στο 85ο λεπτό ισοφάρισε σε 2-2 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς από τους Γάλλους.

Το 90λεπτο δεν έβγαλε νικητή και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι. Ο ντα Σίλβα Μορέιρα αστόχησε στο πρώτο πέναλτι των Γερμανών και οι Γάλλοι αναθάρρησαν, αλλά οι Σανγκί και Μεουπιγού έκαναν το ίδιο από πλευράς Γαλλίας και τα «πάντσερ» πήραν το προβάδισμα. Ωστόσο, ο Μπρούνερ ήταν επίσης άστοχος από τη βούλα, με το 3-3 να παραμένει.

Ο Γκομίς αστόχησε στο 6ο πέναλτι και ο Κάμπαρ ήταν ψύχραιμος και εύστοχος, χαρίζοντας το τρόπαιο στους Γερμανούς που φεύγουν από την Ινδονησία γεμάτοι… υποσχέσεις για το μέλλον του ποδοσφαίρου της χώρας.

Γερμανία: Τελευταία Ενημέρωση