Ζωντανή για Ευρώπη η Χοφενχάιμ

Η Χοφενχάιμ κέρδισε με 2-1 τη Βέρντερ την άφησε τρεις βαθμούς πίσω

Η Χοφενχάιμ κέρδισε με 2-1 τη Βέρντερ, μείωσε τη διαφορά της από την Άιντραχτ στους τέσσερις βαθμούς κι έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της ευρωπαϊκής εξόδου.

Στο 6ο λεπτό το σουτ του Μπάιερ πέρασε μόλις έξω ενώ στο 7΄ο Τσέτερερ είπε όχι εντυπωσιακά σε σουτ του Μπεμπού αλλά από το κόρνερ ο Μπάιερ με απίθανο γυριστό έκανε το 1-0.

Στο 15ο λεπτό ο Μπεμπού απείλησε ξανά και στο 22’ το σουτ του Ακού έφυγε μόλις έξω ενώ στο 26’ μετά από κεφαλιά του Ντουκς ο Βολντεμάντε βρέθηκε μόνος με το τέρμα αλλά έχασε το… άχαστο.

Στο 39΄τι σουτ του Ντουκς από το ύψος της περιοχής τράνταξε το δοκάρι του Μπάουμαν και στο 44’ ο Μπεμπού έφυγε από δεξιά, έκανε το γύρισμα και ο Μπάιερ από κοντά πλάσαρε για το 2-0.

Στο 52ο λεπτό ο Αγκού έχασε μια ακόμη ευκαιρία για τη Βέρντερ και στο 58’ ο Τσέτερερ είπε όχι σε σουτ του Μπάιερ που άγγιξε το χατ τρικ. Στο 60’ ο Τσέτερερ απέκρουσε και το σουτ του Γκρίλιτς και στο 63’ ο Μπρουκς έβαλε σωτήρια κόντρα σε σουτ του Βάιζερ.

Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 73ο λεπτό λόγω αποβολής του Μπίλτερ με 2η κίτρινη κάρτα και στο 81’ ο Αλβέρο πλάσαρε πάνω στον Μπάουμαν ενώ στο επόμενο λεπτό ο γκολκίπερ της Χοφενχάιμ είπε όχι και σε σουτ του Νάινμα.

Στο 90+2' ο Βάιζερ σέντραρε από δεξιά και ο Αλβέρο με φοβερό τακουνάκι μείωσε σε 2-1.

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Καντεζάμπεκ, Καμπάκ, Μπρουκς, Γκρίλιτς, Σταχ, Τοχομτσού (64’ Γκάιγκερ, 87' Μπέκερ), Μπεμπού, Μπίλτερ, Μπάιερ (77’ Εβσοκί), Βέγκχορστ

ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ: Τσέτερερ, Γκρος (87' Μπιτενκούρ), Γιουνγκ, Βάιζερ, Αγκού (64’ Ντέμαν), Μαλατίνι, Λίνεν, Στάγκε (72’ Αλβέρο), Ντουκς (64’ Νάινμα), Σμιντ, Βολντεμάντε (72’ Κοβνάτσκι).