Ξέρανε τη Στουτγκάρδη και έκανε δώρο σε Λειψία-Ντόρτμουντ... η Μπόχουμ!

Σπουδαία νίκη κόντρα στη Στουτγκάρδη πήρε η Μπόχουμ, επικρατώντας 1-0 εντός έδρας.

Χαμογέλασε, επιτέλους, η Μπόχουμ κόντρα στη Στουτγκάρδη.

Σε ένα παιχνίδι, το οποίο κράτησε σχεδόν τρεις ώρες λόγω σχεδόν σαραντάλεπτης διακοπής, επικράτησε 1-0 εντός έδρας και έσπασε την κατάρα απέναντι στον συγκεκριμένο αντίπαλο. Ο Μπέρο πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 50ο λεπτό, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από κόντρα επίθεση των γηπεδούχων.

Με αυτόν τον τρόπο η Μπόχουμ πέτυχε την πρώτη της νίκη έπειτα από 19 χρόνια απέναντι στη Στουτγκάρδη, ενώ την αμέσως προηγούμενη την πανηγύρισε το 2005, επικρατώντας 2-0. Από τότε οι Σουηβοί «έτρεξαν» 11-6-0.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Στουτγκάρδη έκανε «δώρο» στη Λειψία, η οποία μπορεί να την προσπεράσει και να βρεθεί 3η, εφόσον κάνει την υπέρβαση κόντρα στην ασταμάτητη Λεβερκούζεν ή να την πιάσει με ισοπαλία, ενώ η Ντόρτμουντ πλησίασε στο -4.

Η αναμέτρηση διεκόπη για περίπου 40 λεπτά με το ματς στο 0-0, αφού είχε τοποθετηθεί πανό, το οποίο έκλεινε εξόδους κάποιων θυρών, με τον διαιτητή να παίρνει την απόφαση να στείλει στα αποδυτήρια παίκτες και προπονητές.

Μπουντεσλίγκα: Τελευταία Ενημέρωση