Χαμένη ευκαιρία για τη Σάλκε, συνεχίζεται ο… κατήφορος της Βέρντερ

Γκέλαραν κόντρα στην ουραγό οι «βασιλικοί μπλε»

Σάλκε και Πάντερμπορν ήρθαν ισόπαλες 1-1 στο Γκελζενκίρχεν, με την πρώτη να παραμένει στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας του γερμανικού πρωταθλήματος αλλά να χάνει δύο πόντους στο δρόμο για την τετράδα.

Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο και δύο αναγκαστικές αλλαγές, μια για κάθε ομάδα, οι «κένιγκσμπλαου» ζήτησαν πέναλτι στο 47’, σε ανατροπή του Σεπφ αλλά το VAR έδειξε πως δεν υπήρξε παράβαση. Ενώ είχαν και δοκάρι δέκα λεπτά μετά, σε προσπάθεια του Ράμαν…

Παρόλα αυτά, κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ τελικά στο 63ο λεπτό με τον Κουτουτσού, που είχε περάσει σαν αλλαγή στο ματς επτά λεπτά νωρίτερα, να βρίσκει δίχτυα απέναντι στην Πάντερμπορν όπως και στο 5-1 του πρώτου γύρου, κάνοντας το 1-0 με δυνατό σουτ στην απέναντι γωνία του Τσίνγκερλε.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και… δικαιώθηκαν στο 82’, με τον Γκιασούλα -που επίσης είχε μπει αλλαγή στο 12’- να σκοράρει με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πρέγκερ από τα δεξιά και να διαμορφώνει το τελικό 1-1, δίνοντας έναν πολύτιμο βαθμό στην ουραγό!

Συνεχίζεται ο αγωνιστικός κατήφορος της Βέρντερ, η οποία ηττήθηκε μέσα στη Βρέμη με 2-0 από την Ουνιόν Βερολίνου και γνώρισε την τρίτη διαδοχική της ήττα στο πρωτάθλημα, υποχωρώντας παράλληλα στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας!

Η νεοφώτιστη ομάδα κατάφερε να διατηρήσει το μηδέν στο πρώτο 45λεπτο σχετικά εύκολα, ενώ χτύπησε δις στην επανάληψη, με τον Μπίλτερ να ανοίγει το σκορ στην αντεπίθεση στο 52ο λεπτό και να «σφραγίζει» το «διπλό» 20 λεπτά μετά, παίρνοντας το… ριμπάουντ από την απόκρουση του Παβλένκα στο σουτ του Άντερσον και σκοράροντας ξανά…

Με βαθμό έφυγε από το Βόλφσμπουργκ η 16η Φορτούνα, στην προσπάθειά της να παραμείνει και φέτος στη Bundesliga, μετά το ισόπαλο 1-1 με την τοπική ομάδα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς, με την ωραία συνεργασία των Τεκπετέι-Μοράλες να καταλήγει σε ασίστ του πρώτου για τον Τσίμερμαν, ο οποίος με δυνατό σουτ από τα οκτώ μέτρα έκανε το 0-1, μόλις στο 13ο λεπτό.

Μάλιστα. με απευθείας κόκκινη κάρτα και χρήση VAR στο 48’ αποβλήθηκε ο Πόνγκρατσιτς, ενώ δύο λεπτά μετά ξανά με τη βοήθεια της τεχνολογίας ο διαιτητής Στίλερ αποφάσισε πως δεν υπήρξε πέναλτι στον Βέγκχορστ. Ωστόσο, στο 50’ ήρθε η ισοφάριση για τους «λύκους» με κεφαλιά του αμαρκάριστου Στέφεν, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι τέλους!