Ώρα για Klassiker…

Και οι δύο με ψυχολογία, ο ένας με προπονητή…

Μπάγερν και Ντόρτμουντ ρίχνονται στη μάχη της Allianz Arena, έχοντας πετύχει τον στόχο τους στα μεσοβδόμαδα παιχνίδια του Champions League.

Η φετινή 'μάχη' στο γερμανικό πρωτάθλημα αναμένεται συναρπαστική, καθώς φτάνοντας σχεδόν στο 1/3 της κούρσας είναι 9(!) συνολικά οι ομάδες που βρίσκονται σε διαδικασία ανταγωνισμού για τον τίτλο. Είναι χαρακτηριστικό πως η πρώτη της βαθμολογίας Γκλάντμπαχ έχει μόλις 5 βαθμούς περισσότερους (22-17) από την 9η Χόφενχαϊμ (που ισοβαθμεί με Βόλσφμπουργκ και Άιντραχτ). Με την Ντόρτμουντ μόνη 2η με 19 βαθμούς και την Μπάγερν στην 3η θέση με 18, μαζί με τις Λειψία, Φράιμπουργκ και Σάλκε.

Τόσο οι Βαυαροί όσο και οι Βεστφαλοί, πέρασαν με επιτυχία τα μεσοβδόμαδα τεστ στο Champions League. Η Μπάγερν δεν αντιμέτωπισε πολλά προβλήματα κόντρα στον Ολυμπιακό, ωστόσο δυσκολεύτηκε μέχρι να ανοίξει το σκορ στο 69' με τον συνήθη ύποπτο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι. Ο Πολωνός φορ έφτασε τα 21 γκολ σε 17 συμμετοχές του φέτος. Ο Πέρισιτς σημείωσε το τελικό 2-0 στο 89', ένα λεπτό μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο. Νίκη που χάρισε στους Βαυαρούς την μαθηματική τους πρόκριση στους 16 του Champions League.

Αυτό ήταν το πρώτο παιχνίδι της Μπάγερν στην μετά - Κόβατς εποχή, έχοντας υπηρεσιακό προπονητή στον πάγκο. O Χανς Ντίτερ Φλικ θα καθοδηγήσει τους Βαυαρούς και στο ματς με την Ντόρτμουντ, με τους Έρικ Ντεν Χαχ, Ζοζέ Μουρίνιο και Μαξ Αλέγκρι να είναι υποψήφιοι για την τεχνική ηγεσία της Μπάγερν. Ερναντέζ και Σούλε δεν αγωνίστηκαν κόντρα στον Ολυμπιακό και δεν θα είναι διαθέσιμοι ούτε το Σάββατο.

Η Ντόρτμουντ από την πλευρά της πάει στο ντέρμπι με την ψυχολογία στα ύψη. Η ομάδα του Λουσιέν Φαβρ πέτυχε μια τεράστια ανατροπή απέναντι στην Ίντερ, καθώς βρέθηκε να χάνει με 0-2 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο 45λεπτο, σκοράροντας τρία γκολ σε 26 λεπτά, έφτασε σε μια σπουδαία επικράτηση με σκορ 3-2 και πήρε προβάδισμα πρόκρισης από το Group F της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Ο Σμέλτσερ είναι εκτός μάχης στην Allianz Arena, με τον Ρόις αμφίβολο.

Οι Βεστφαλοί πάνε στο παιχνίδι του Σαββάτου περισσότεροι ήρεμοι, σε μια περίοδο που μοιάζουν πιο στιβαροί από την Μπάγερν. Ανασταλτικά παρουσιάζονται καλύτεροι από πέρσι (έρχονται από τρία σερί ματς με μηδέν παθητικό στην Bundesliga), ενώ επιθετικά βρίσκουν λύσεις από πολλούς παίκτες. Δεν είναι το φαβορί στο ντέρμπι με την Μπάγερν, ωστόσο έχουν καλές πιθανότητες να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα.