Τρία... και λίγα ήταν από τη Λειψία

Η Λειψία έχοντας δημιουργήσει ένα ''τσουβάλι'' ευκαιρίες κατάφερε να νικήσει μόνο με 3-1 τη Μάιντζ στην «Red Bull Arena», ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις της στη φετινή «Bundesliga». Οι «ταύροι» του Γιούλιαν Νάγκελσμαν ήταν εντυπωσιακοί στο πρώτο ημίχρονο, έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο κάνοντας το 2-0 του ημιχρόνου να μοιάζει πολύ λίγο για τις ευκαιρίες που δημιούργησαν. Στο δεύτερο μέρος η Μάιντζ κατάφερε να μειώσει από πολυ νωρίς ωστόσο αντίστοιχα νωρίς η Λειψία πήρε και πάλι αέρα δύο τερμάτων. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε με τους γηπεδούχους να απειλούν σε κάποιες περιπτώσεις και να κρατούν εύκολα το υπέρ τους σκορ.

Η Λειψία είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 4' με μακρινό σουτ του Όλμο που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ζέντνερ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ανχελίνιο εκτέλεσε ένα φάουλ και ο Χάλτσενμπεργκ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Στο 16' οι «ταύροι» κέρδισαν πέναλτι για ανατροπή του Όλμο από τον Μπαρέιρο με τον Φόρσμοεργκ ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 1-0, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Πόουλσεν γύρισε ωραία και σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Ζέντνερ. Στο 22' η Λειψία σκόραρε για δεύτερη φορά με τον Όλμο να γεμίζει από δεξιά για τον Πόουλσεν που πήρε την κεφαλιά και χάρη στην κακή τοποθέτηση του Ζέντνερ, έκανε το 2-0.

Η Μάιντζ απείλησε για πρώτη φορά στο 28' με σουτ του Μπροζίνσκι εκτός περιοχής, που πέρασε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα η Λειψία είχε καλή στιγμή με τον Ανχελίνιο να γυρίζει για τον Πόουλσεν που σούταρε στην κίνηση αλλά ο Ζέντνερ απέκρουσε σχεδόν εξ επαφής, ενώ με τη συμπλήρωση του ημιώρου ο Φόρσμπεργκ έκανε καταπληκτική ενέργεια και σουτ που κατέληξε στο δοκάρι του Ζέντνερ. Με τη συμπλήρωση 40 λεπτών ακόμα μία ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τους Όλμο και Φόρσμπεργκ να παίζουν εξαιρετικά το «1-2» και τον τελευταίο να πλασάρει στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω.

Στο 48' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Μάιντζ μείωσε με τον Κουάισον να περνά απίθανη κάθετη για τον Ματετά που πλάσαρε σωστά τον Γκουλάτσι για το 2-1, ωστόσο τρία λεπτά αργότερα η Λειψία πήρε και πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων με τους Ανχελίνιο, Πόουλσεν και Φόρσμπεργκ να συνεργάζονται εξαιρετικά και την μπάλα να φτάνει στον Χαϊντάρα που από κοντά έκανε το 3-1. Στο 56' νέα ευκαιρία για τους «ταύρους» με τον Πόουλσεν να πατά ωραία για τον Όλμο που σούταρε από πλάγια θέση αλλά ο Ζέντνερ απέκρουσε. Στο 77' η Μάιντζ απείλησε με κεφαλιά του Ματετά, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπροζίνσκι, που πέρασε λίγο έξω.

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάτσι, Ουπαμεκανό, Άνταμς, Χάλτσενμπεργκ, Κλόστερμαν, Χαϊντάρα (90+2' Μουκιέλε), Καμπλ (77' Χένρικς), Ανχελίνιο, Όλμο (69' Χουάνγκ), Φόρσμπεργκ (77' Ενκουκού), Πόουλσεν

ΜΑΪΝΤΖ: Ζέντνερ, Μπάκου, Γιούστ, Νιακατέ, Μπροζίνσκι, Λάτζα (86' Τάουερ), Μπαρέιρο, Ονισίβο (86' Αμπάς), Κουάισον (58' Μποτίους), Μπούρχαρντ (68' Οζτουνάλι), Ματετά (90+1' Νέμπελ)