Το… βιολί της η Λεβερκούζεν!

Τρίποντο για Άιντραχτ, γλίτωσε η Φράιμπουργκ!

Συνεχίζει μόνη πρώτη η Λεβερκούζεν! Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο μπορεί να αγχώθηκε αλλά τελικά επικράτησε με 3-2 της Χοφενχάιμ εκτός έδρας και βρίσκεται στην κορυφή της Bundesliga με 28 βαθμούς.

Δυναμικό ξεκίνημα από τους φιλοξενούμενους, με τον Βιρτς μόλις στο 9ο λεπτό να ανοίγει το σκορ. Ο Γκριμάλντο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου έγραψε το 2-0 και έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με σημαντικό προβάδισμα.

Η Χοφενχάιμ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος και ο Μπέιερ στο 56’ μείωσε σε 2-1. Ο Βέκχορστ στο 58’ έκανε το 2-2 και… πάγωσε τους ανθρώπους της Λεβερκούζεν. Ωστόσο, στο 70’ ο Γκριμάλντο ξαναχτύπησε δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του γράφοντας το 3-2. Η ομάδα του Αλόνσο κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά της μέχρι το τέλος και έτσι πήρε μια σημαντική νίκη που της αυξάνει τη διαφορά από τους διώκτες της, περιμένοντας το αποτέλεσμα του Ντόρτμουντ-Μπάγερν Μονάχου.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League, Φράιμπουργκ, γλίτωσε στο φινάλε την εντός έδρας ήττα από την Γκλάντμπαχ, ισοφαρίζοντας στο τελευταίο λεπτό σε 3-3.

Οι γηπεδούχοι μόλις στο 7’ άνοιξαν το σκορ με τον Χόλερ, ωστόσο ο Σιεμπατσέου στο 25’ έκανε το 1-1 για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δεν σταμάτησαν εκεί και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Πλεά έγραψε το 2-1. Ο Βάιγκλ στο 39ο λεπτό έκανε το 3-1 και έστειλε την Γκλάντμπαχ στα αποδυτήρια με ισχυρό προβάδισμα.

Η Φράιμπουργκ ξαναμπήκε στο παιχνίδι στο 71ο λεπτό με τον Βάισχαουπτ να μειώνει σε 3-2. Η πίεση των γηπεδούχων έφερε αποτέλεσμα, αφού κέρδισαν πέναλτι στο φινάλε και ο Γκρίφο στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 3-3!

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Conference League, Άιντραχτ, πήρε μια εύκολη νίκη με 3-0 κόντρα στην Ουνιόν Βερολίνου και βρίσκεται στην 7η θέση της βαθμολογίας, ενώ από την άλλη οι γηπεδούχοι δεν ξεκολλάνε από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο Μαρμούς μόλις στο 2’ άνοιξε το σκορ, για να έρθει ο ίδιος παίκτης στο 21’ να διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του. Ο Νάτσο στο 82’ διαμόρφωσε το τελικό 3-0, ενώ η Ουνιόν βρήκε γκολ στο φινάλε, ωστόσο τελικά δεν μέτρησε.

Την ευκαιρία να ανέβει στην 2η θέση, έστω και προσωρινά, έχασε η Λειψία η οποία γνώρισε την ήττα από την Μάιντς με 2-0. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν αρκετά κλειστά και έδειξαν να περιμένουν την στιγμή τους, αφού χτύπησαν δις στο φινάλε, με τον Λι να ανοίγει το σκορ στο 76’ και ο Μπαρέιρο στο 82’ να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Η Κολωνία «κόλλησε» στο 1-1 με την Άουγκσμπουργκ και παραμένει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας μόλις μια νίκη. Ο Μαϊνά άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 16’, με τον Τίετς στο 25’ να γράφει το 1-1.

Μπουντεσλίγκα: Τελευταία Ενημέρωση