Το έφερε τούμπα ο Τουράμ και βλέπει Ευρώπη η Γκλάντμπαχ!

Χάρη σε δύο δικά του τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο έκανε την ανατροπή

Το... άστρο του Μάρκους Τουράμ, έδωσε το δικαίωμα στην Γκλάντμπαχ να ονειρεύεται πλέον ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο για τη νέα σεζόν, καθώς χάρη σε δύο δικά του τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο έκανε την ανατροπή και πήρε το τρίποντο επί της Φράιμπουργκ (2-1), στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Τα «πουλάρια» έδειξαν πάθος και μεγάλα ψυχικά αποθέματα όταν το πράγμα έδειχνε να στραβώνει, παίρνοντας έτσι τη δεύτερη σερί νίκη τους, σκαρφαλώνοντας στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 39 πόντους και στο -4 από την πεντάδα. Από την άλλη, η Φράιμπουργκ έπεσε στην ένατη θέση με 37 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο πρώτο ημίχρονο, και μόλις στο 10ο λεπτό πήραν προβάδισμα στο σκορ, μετά από ωραία πάσα του Ντεμίροβιτς στον Σάλαϊ, ο οποίος δεν λάθεψε στο τετ-α-τετ με τον Ζόμερ. Λίγα λεπτά αργότερα μάλιστα, λίγο έλειψε o 23χρονος Ούγγρος επιθετικός να κάνει το 0-2 με δυνατό σουτ στο 22', με τον κίπερ των γηπεδούχων να απομακρύνει εντυπωσιακά. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ήταν η σειρά του Χόλερ να φτάσει μια «ανάσα» στο γκολ για τη Φράιμπγουργκ, ωστόσο και εκείνος έπεσε πάνω στον εξαιρετικό Ζόμερ.

Διαφορετική εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Γκλάντμπαχ να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο και να δείχνει πιο απειλητική. Οκτώ λεπτά χρειάστηκαν για τα «πουλάρια» να φέρουν τούμπα το ματς, με την υπογραφή του συνήθη... ύποπτου, Μάρκους Τουράμ, ο οποίος με δύο γκολ στο 53' και 60' «ξελάσπωσε» την ομάδα του.

Στην εκπνοή του αγώνα, το παιχνίδι πήρε μια άγρια ομορφιά, όταν οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον διαιτητή να ακυρώνει το γκολ μετά από ένα λεπτό το γκολ για οφσάιντ, και ενώ συμβουλεύτηκε το VAR.