Το ανέτρεψε η Γκλάντμπαχ, το έσωσε στο 94' η Σάλκε!

Ματσάρα στο Γκελσενκίρχεν

Σε ένα συναρπαστικό ματς στο κατάμεστο Γκελσενκίρχεν, Σάλκε και Γκλάντμπαχ πήραν από έναν βαθμό, μετά το τελικό 2-2, στο τελευταίο σημερινό παιχνίδι για τη δεύτερη αγωνιστική της Bundesliga!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στην εντός έδρας επιστροφή τους σε αναμέτρηση για την κορυφαία κατηγορία της Γερμανίας, μπαίνοντας σε θέση οδηγού στο 29', μετά από ατομική ενέργεια στην αντεπίθεση και υπέροχο συρτό σου του Σάλασαρ.

Η Γκλάντμπαχ πίεσε και δημιούργησε φάσεις, φτάνοντας τελικά στην ισοφάριση στο 72', μετά από μαγικό τακουνάκι του Τουράμ και τελείωμα του Χόφμαν, ενώ πέντε λεπτά αργότερα έκανε και την ανατροπή, μετά από μεγάλο λάθος του γκολκίπερ που εκμεταλλεύτηκε ο Τουράμ.

Ωστόσο, η Σάλκε κατάφερε να διασώσει τον βαθμό της ισοπαλίας στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον διαιτητή να συμβουλεύεται τον VAR και να δίνει πέναλτι για χέρι του Χέρμαν, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Μπέλτερ, για το τελικό 2-2.