Θύμα ανατροπής στο «PreZero» η Ντόρτμουντ (vid)

Είχε το προβάδισμα ως το 79', αλλά...

Ήττα-ανατροπή με κάτω τα χέρια γνώρισε η Μπορούσια Ντόρτμουντ στην «PreZero Arena» απέναντι στη Χόφενχαϊμ, με τους Βεστφαλούςνα παίρνουν προβάδισμα και τελικά να χάνουν το παιχνίδι με 2-1. Η ομάδα του Λουσιάν Φαβρ ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο και εκτός από το τέρμα που πέτυχε, θα μπορούσε να έχει πάρει και μεγαλύτερο προσβάσιμα. Στο δεύτερο μέρος όμως προδόθηκε για ακόμα μία φορά από την άμυνας της η οποία φωνάζει ότι δεν... μπορεί! Επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν λίγη, δίνοντας την ευκαιρία στη Χόφενχαϊμ να ρίξει το βάρος στην επίθεση και τελικά να γυρίσει το παιχνίδι. Αρκετά ανεβασμένη στα δύο τελευταία παιχνίδια η ομάδα του Άλφρεντ Σρόιτερ που πλέον διεκδικεί με αξιώσεις ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η Ντόρτμουντ άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 17' με τον Αζάρ να περνά απίθανη κάθετη για τον Χακίμι που έκανε τρομερή κίνηση στην πλάτη της άμυνας και γύρισε για τον Γκέτσε που από κοντά έκανε το 0-1. Στο 26' η Χόφενχαϊμ έχασε τεράστια ευκαιρία με απίθανη μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σκοφ που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπίρκι. Στο 34' οι Βεστφαλοί είχαν καλή στιγμή με τον Μπραντ να περνά ωραία για τον Χακίμι που πλάσαρε από πλάγια θέση αλλά ο Μπάουμαν απέκρουσε. Πέντε λεπτά αργότερα νέα τεράστια ευκαιρία για την Ντόρτμουντ με μακρινό σουτ του Αζάρ που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μπάουμαν ενώ στη συνέχεια η μπάλα βρήκε και στο οριζόντιο δοκάρι.

Η Ντόρτμουντ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 68' με τον Μπραντ να ανοίγει ωραία για τον Σάντσο που γύρισε για τον Ακάνζι αλλά εκείνος για εκατοστά δεν έφτασε την μπάλα ώστε να την στείλει σε κενή εστία. Στο 79' η Χόφενχαϊμ έφερε το ματς στα ίσα με τον Καντεράμπεκ να βγάζει σέντρα, τον Πίστσεκ να κάνει ''τσαφ'', τον Λοκαντία να σουτάρει από κοντά και τον Μπίρκι να αποκρούει αλλά ο Ανταμιάν πήρε το ριμπάουντ και από κοντά έκανε το 1-1. Στο 82' οι Βεστφαλοί είχαν τεράστια ευκαιρία με τον Χακίμι να γυρίζει επικίνδυνα για τον Σάντσο που για λίγο δεν έφτασε την μπάλα. Στο 87' οι γηπεδούχοι πέτυχαν την ολική ανατροπή με τον Κράμαριτς να ανοίγει για τον Ανταμιάν που του γύρισε την μπάλα με σέντρα και ο Κροάτης με ωραία κεφαλιά έκανε το 2-1.

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Νόρντβαϊτ, Γκρίλισιτς, Χιούμπνερ, Σαμασέκου (45' Ανταμιάν), Ρούντι, Μπαουμγκάρτνερ (78' Καντεράμπεκ), Γκάιγκερ (65' Λοκαντία), Σκοφ, Μπεμπού, Κράμαριτς

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπίρκι, Ακάνζι, Χούμελς (45' Πίστσεκ), Ζαγκαντού, Χακίμι, Βάιγκλ, Μπραντ, Σούλτζ, Αζάρ (45' Μπρουν Λάρσεν), Γκέτσε (84' Αλκάθερ), Σάντσο

Πηγή: aek365.gr

Μπουντεσλίγκα: Τελευταία Ενημέρωση