Τεράστια νίκη παραμονής για την Μπόχουμ

Τα αποτελέσματα του Σαββάτου στη Γερμανία

Μια μεγάλη νίκη στη μάχη που δίνει για να παραμείνει στην Bundesliga πανηγύρισε η Μπόχουμ, επικρατώντας 1-0 της Λειψίας και ξεφεύγοντας στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Σε ένα παιχνίδι που μπορεί να μην είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια της, αλλά ήταν πιο αποτελεσματική, η Μπόχουμ του βασικού Κωνσταντίνου Σταφυλίδη και του Βασίλη Λαμπρόπουλου που πέρασε στο ματς ως αλλαγή, κατάφερε να πάρει το σημαντικότατο τρίποντο χάρη στο γκολ του Μάσοβιτς στο 48', αναγκάζοντας τη Λειψία σε δεύτερη σερί ήττα, μετά τον μεσοβδόμαδο διασυρμό από τη Μάντσεστερ Σίτι για τους «16» του Champions League.

Μία άλλη ομάδα που παλεύει για την παραμονή της, η Σάλκε, έσωσε στο 90'+1' τον βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα της Άουγκσμπουργκ, φτάνοντας τους 21 βαθμούς και αφήνοντας την Στουτγκάρδη στον πάτο της βαθμολογίας. Ο Μάιερ άνποιξε το σκορ για τους Βαυαρούς στο 51', όμως δύο λεπτά αργότερα ο Ντεμίροβιτς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, και στο 91' ο Μπούλτερ ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Η ουραγός πλέον Στουτγκάρδη, ηττήθηκε στην έδρα της με 1-0 από την Βόλφσμπουργκ, με τον Μαυροπάνο να αγωνίζεται ξανά βασικός στο κέντρο της άμυνάς της. Σε ένα παιχνίδι που είχε ευκαιρίες για γκολ, η ομάδα του Έλληνα στόπερ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις προϋποθέσεις που δημιούργησε, επιτρέποντας στους «λύκους» να πάρουν τη νίκη με το γκολ του Μαρμούς στο 58', και να πλησιάσουν στο -2 από τις ευρωπαϊκές θέσεις.

Τέλος, πολύ μεγάλη νίκη παραμονής πανηγύρισε και η Χόφενχαϊμ, η οποία επικράτησε 3-1 της Χέρτα Βερολίνου και την ξεπέρασε, ρίχνοντάς τη στη ζώνη του υποβιβασμού. Οι γηπεδούχοι πήραν μεγάλο προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο, χάρη σε δύο εύστοχα πέναλτι του Κράμαριτς (24', 37'), με τον Μπεμπού να κάνει το 3-0 με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (51'). Παρότι ο Νταμπούρ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη στο 71', το μόνο που κατάφερε η Χ¨ερτα ήταν να μειώσει για το τελικό 3-1 στο 90'+2', με τον Γιόβετιτς.