«Τάληρο» και… προσπέραση για την Άιντραχτ!

Με δύο γκολ του… καυτού εσχάτως Τσάντλερ, ισάριθμα του Κόστιτς κι ένα του Σίλβα, η Άιντραχτ διέλυσε μέσα στη Φρανκφούρτη την Άουγκσμπουργκ με 5-0

Επιβλητική επικράτηση για την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, που κέρδισε με 5-0 την Άουγκσμπουργκ, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 21ης αγωνιστικής στη Bundesliga.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλά στο ματς, έχοντας την πρώτη τους φάση για το 0-1 μόλις στο 9’ με τον Βάργκας και τον Τραπ να αποκρούει, ενώ ο Τσάντλερ απείλησε για το 1-0 με κεφαλιά στο 32ο λεπτό, την οποία «έβγαλε» ο Κούμπεκ.

Ωστόσο, πέντε λεπτά αργότερα, ο Αμερικανός αμυντικός σκόραρε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική και τρίτη φορά στα τέσσερα τελευταία ματς πρωταθλήματος, δίνοντας το προβάδισμα στους «αετούς», με σουτ από το ύψος του πέναλτι μετά από ασίστ του Κορ!

Η Άουγκσμπουργκ είχε μια ακόμα καλή ευκαιρία στο 40’, με τον Νίντερλεχνερ να σουτάρει από τα πέντε μέτρα και τον Τραπ να διατηρεί απαραβίαστη την εστία της Άιντραχτ, στέλνοντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το υπάρχον σκορ.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι… χτύπησαν νωρίς, με τον Τσάντλερ να βρίσκει ξανά στόχο, αυτή την φορά με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι μετά από σέντρα του Κόστιτς από αριστερά, παρά την προσπάθεια του Κούμπεκ να διώξει τη μπάλα, στο 48ο λεπτό.

Το μομέντουμ ήταν με την Άιντραχτ, που έχασε κι άλλη ευκαιρία με τον Σίλβα στο 52’, για να έρθει ο Πορτογάλος επιθετικός και με μια ακόμα κεφαλιά, ξανά από ασίστ του Κόστιτς και να πετύχει το 3-0, τέσσερα λεπτά μετά!

Η ομάδα της Βαυαρίας όχι μόνο δεν μπόρεσε να προβάλλει την παραμικρή αντίσταση μέχρι το τέλος αλλά δέχτηκε και δύο ακόμα γκολ, αμφότερα από τον Κόστιτς μέσα σε ένα λεπτό στο τέλος του ματς, κι έτσι γνώρισε την τρίτη ήττα της στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο γερμανικό πρωτάθλημα, ενώ επέτρεψε στην αντίπαλό της να την προσπεράσει κατά δύο βαθμούς και να ανέβει στην ένατη θέση.