Συνεχίζει το κυνήγι της Μπάγερν η τρομερή Φράιμπουργκ

Συνέτριψε με σκορ 4-1 την Ουνιόν Βερολίνου και εδραιώθηκε στη 2η θέση

Δεν σταματά πουθενά η Φράιμπουργκ! Η ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ ισοπέδωσε την Ουνιόν Βερολίνου με σκορ 4-1 πετυχαίνοντας τρία γκολ στα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης χάρη στον τρομερό Λορέντσο Γκρίφο. Ο Γκρέγκοριτς το άλλο γκολ για τους γηπεδούχους που παραμένουν στη δεύτερη θέση και το -4 από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου έπειτα από 15 αγωνιστικές στη Bundesliga. Έπεσε στην 5η θέση η Ουνιόν που δείχνει να... ξεμένει από δυνάμεις.

Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Φράιμπουργκ καθώς ο Γκρίφο στο 4' με πέναλτι άνοιξε το σκορ. Δύο λεπτά αργότερα ο Ιταλός έκανε το 2-0 για την ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ. Στο 10' η Ουνιόν κέρδισε πέναλτι με τον Κνοχ να αστοχεί.

Στο 19' οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες καθώς ο Λέιτε αποβλήθηκε για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Ντοάν παραχωρώντας πέναλτι το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Γκρίφο ολοκληρώνοντας το χατ-τρικ. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Μίχαελ Γκρέγκοριτς έκανε το 4-0 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Φράιμπουργκ.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι ήταν... τυπικό με την Ουνιόν να αναζητά το θαύμα. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής στο 84' με εκτέλεση πέναλτι του Μίχελ ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 4-1.