Σώθηκε στο φινάλε η Λειψία(vid)

Στο 2-2 κόλλησαν Λειψία και Γκλάντμπαχ και πλέον η Μπάγερν έμεινε μόνη πρώτη.

Στο 5ο μόλις λεπτό, ο Πλεά έκανε το συρτό σουτ με το Γκουλάστσι να αντιδρά σωστά και στο 12’ μετά από γύρισμα του Κλόστερμαν, ο Σομέρ είπε όχι εντυπωσιακά. Και στο 24’ μετά από φοβερή συνεργασία των παικτών της Γκλάντμπαχ, ο Πλεά με πλασέ από το ύψος της περιοχής, έκανε το 0-1. Τα «πουλάρια» είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, απείλησαν με τον Τουράμ στο 34’ και μερικά δευτερόλεπτα μετά, ο Νοϊχάους έκλεψε από τον Κλόστερμαν, έδωσε στον Χόφμαν κι εκείνος άδειασε έναν αντίπαλο και πλάσαρε για το 0-2.

Στο 50ο λεπτό η Λειψία μπήκε και πάλι στο ματς από το πουθενά, καθώς ο Σομέρ έκανε την έξοδο, συγκρούστηκε με τον Ζακάρια και η μπάλα στρώθηκε στον Σικ που πλάσαρε σε κενό τέρμα για το 1-2. Μάλιστα στο 62’ αποβλήθηκε ο Πλεά με δύο κίτρινες σε μερικά δευτερόλεπτα, ενώ στο 82’ ο Όλμο άγγιξε το γκολ καθώς είχε δοκάρι με όμορφο σουτ.

Στο 89ο λεπτό ο Ενκουνκού με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-2.

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάστσι, Κλόστερμαν, Χάλστενμπεργκ, Ουπαμεκανό, Μουκιελέ (46’ Σικ), Φόρσμπεργκ (46’ Πόουλσεν), Σάμπιτζερ, Ενκουνκού, Άνταμς (70’ Όλμο), Βέρνερ, Λάιμερ

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Σομέρ, Ελβεντί, Γκίντερ, Λάινερ, Βεντ, Νοϊχάους (90+5’ Τζόνσον), Χόφμαν, Κράμερ (29 Στρομπλ), Ζακάρια, Τουράμ (63’ Εμπολό), Πλεά.

Πηγή: aek365.org

Μπουντεσλίγκα: Τελευταία Ενημέρωση