Στην κορυφή διά… περιπάτου η Λειψία

Τα αποτελέσματα του Σαββάτου

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Λειψία τη σημερινή της αναμέτρηση με τη Βέρντερ Βρέμης όπως φανερώνει και το τελικό 3-0 για την 22η αγωνιστική της Bundesliga, με το οποίο η πρώτη επανήλθε στην κορυφή της βαθμολογίας και η δεύτερη παρέμεινε… δεύτερη από το τέλος!

Οι «ταύροι» πήραν νωρίς νωρίς τα ηνία και το προβάδισμα, πετυχαίνοντας μάλιστα και γκολ με συνδυαστικό ποδόσφαιρο και καλή κυκλοφορία της μπάλας, όπως… συνηθίζουν. Ο Κλόστερμαν πέτυχε το 1-0 στο 18’, μετά από ασίστ του Σικ, ο οποίος από… πασέρ έγινε σκόρερ στο 39ο λεπτό, σε μια παρόμοιας ομορφιάς φάση, κάνοντας το 2-0 με κεφαλιά.

Οι «πράσινοι» είχαν μια καλή φάση μόνο με τον Φριντλ στο 33’, ενώ με το… καλημέρα στην επανάληψη είδαν τον Μουκιελέ να μετατρέπει την τριαντάρα μπαλιά του Λάιμερ σε γκολ, για το 3-0 μετά από μόλις 30 δευτερόλεπτα παιχνιδιού! Ενώ στη συνέχεια η Λειψία… κατέβασε ταχύτητα, αφού ακολουθεί και το παιχνίδι του Champions League με αντίπαλο την Τότεναμ, στο Λονδίνο…

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς, που κρίθηκε στο τελευταίο... δευτερόλεπτο, η Μπάγερ Λεβερκούζεν επικράτησε με 3-2 της Ουνιόν στο Βερολίνο κι ανέβηκε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας δυο ματς περισσότερα βέβαια από την πέμπτη Γκλάντμπαχ…

Η νεοφώτιστη ομάδα ξεκίνησε με… γκολ από τα αποδυτήρια καθώς ο Γκέντνερ με φοβερό σουτ στην κίνηση άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό, για να έρθει η ισοφάριση από πλευράς «ασπιρινών» μάλλον κόντρα στη ροή του ματς, με τον Χάβερτς κι ενώ η μπάλα βρήκε πιθανότατα λίγο και στον Σούμποτιτς, στο 22’.

Η Ουνιόν ήταν καλύτερη στη συνέχεια, αλλά η Λεβερκούζεν κατάφερε να προηγηθεί με τον Φόλαντ να βρίσκει ωραία τον Ντιαμπί κι εκείνο να περνάει τη μπάλα από τον Γκίκιεβιτς, κάνοντας το 1-2 στο 83ο λεπτό! Ο Μπίλτερ σκόραρε για δεύτερη διαδοχική εβδομάδα, πετυχαίνοντας ένα πολύ όμορφο τέρμα τέσσερα λεπτά μετά αλλά δεν μπόρεσε να «σώσει» τον βαθμό για την ομάδα του αφού στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπελαραμπί κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Γκίκιεβιτς, κάνοντας το 2-3. Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων μάλιστα έχασε φοβερή ευκαιρία για το 3-3, στο… 98’, όταν πήρε αμαρκάριστος την κεφαλιά, ο Μπέντερ απέκρουσε, ενώ στην επαναφορά δεν σούταρε καλά!

«Γεμάτο» παιχνίδι έγινε και στο Κράιχγκαου, εκεί όπου η Βόλφσμπουργκ κατάφερε να νικήσει με 3-2 την Χόφενχαϊμ έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή της επικράτησής της τον Βέγκχορστ.

Ο Ολλανδός στράικερ επέστρεψε στα γκολ μετά από… ανομβρία επτά αγωνιστικών, ανοίγοντας το σκορ με χτύπημα πέναλτι στο 18’, ενώ οι «λύκοι» σκόραραν ξανά στο 40ο λεπτό, όταν ο Μπάουμαν απέκρουσε μεν το σουτ του Βέγκχορστ αλλά ο Μεχμέντι πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε από κοντά. Ωστόσο, το τέρμα δεν μέτρησε για οφσάιντ του σκόρερ στο ξεκίνημα ενώ, σαν να μην έφτανε αυτό, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 45’, με κεφαλιά του Μπάουμγκαρτνερ.

Η Βόλφσμπουργκ επανέκτησε το προβάδισμά της, ξανά από την άσπρη βούλα, με τον Βέγκχορστ να σουτάρει στο κέντρο και τον Μπάουμαν να πέφτει δεξιά αυτή την φορά, στο 52ο λεπτό, για να έρθει και… τρίτο πέναλτι, αυτή την φορά υπέρ της Χόφενχαϊμ, με τον Βέγκχορστ να το παραχωρεί και τον Κράμαριτς να το εκτελεί εύστοχα, κάνοντας το 2-2 με τη συμπλήρωση μιας ώρα αγώνα! Όμως, ήταν και πάλι ο Βέγκχορστ εκείνος που… είπε την τελευταία λέξη, όταν από ασίστ του Άρνολντ «έσκαψε» την μπάλα προ του επερχόμενου Μπάουμαν στο 71’, κάνοντας το 2-3 και φτάνοντας το 10 γκολ στο γερμανικό πρωτάθλημα.

Πετυχημένο ήταν το ντεμπούτο του Αλεξάντερ Νούρι στον πάγκο της Χέρτα Βερολίνου, που νίκησε με 2-1 εκτός έδρας την ουραγό Πάντερμπορν, για την οποία ήταν ξανά βασικός ο «δικός μας» Σεμπάστιαν Βασιλειάδης που έχασε και την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 79'.

Οι «πρωτευουσιάνοι» προηγήθηκαν με κεφαλιά του Μπογιάτα, που βρήκε δίχτυα για δεύτερη σερί αγωνιστική, μόλις στο 10’ και οκτώ λεπτά μετά σκόραραν ξανά, με τον Κούνια, αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο Πιάτεκ χρησιμοποίησε το χέρι του στην αρχή της φάσης. Τελικά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση χάρη στην… πολύτιμη βοήθεια του Γιάρσταϊν, ο οποίος αντί να απομακρύνει την μπάλα απλό την προσπάθεια του Σρμπένι, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του! Ωστόσο, με τον Κούνια να κάνει ντεμπούτο με το δεξί, σκοράροντας στο 67ο λεπτό, η Χέρτα έφυγε από το Πάντερμπορν με το «διπλό» στις αποσκευές της.