«Σόκαρε» την Ουνιόν η Πάντερμπορν, στους «16» με πεντάρα η Γκλάντμπαχ

Πέρασε… αέρα στον 3ο γύρο του Κυπέλλου...

Έχοντας πέντε διαφορετικούς σκόρερ, η Γκλάντμπαχ διέλυσε με 5-0 εκτός έδρας την Έλφερσμπεργκ και σφράγισε με… πανηγυρικό τρόπο την πρόκρισή της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τα «πουλάρια» ξεκίνησαν με… γκολ από τα αποδυτήρια, με τον Βολφ να σκοράρει μόλις στο 5’ σε γρήγορη αντεπίθεση, ενώ στο 21’ και την δεύτερη ευκαιρία τους ο Μπένες έκανε το 0-2. Οι γηπεδούχοι έμειναν με 10, δέκα λεπτά μετα λόγω της αποβολής του Τεκέρτσι με δεύτερη κίτρινη και κάπου εκεί… τελείωσαν όλα. Ο Στιντλ εκμεταλλεύθηκε την ασυνεννοησία δύο αντιπάλων και με κοντινή προβολή έβαλε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, ενώ ο Χέρμαν με κεφαλιά στο 70ο λεπτό έκανε το 0-4 και στο 83’ κέρδισε το πέναλτι με το οποίο ο Βιγιάλμπα διαμόρφωσε το τελικό και… επιβλητικό 0-5!

Ένας ακόμα απρόσμενος αποκλεισμός ομάδας της Bundesliga έλαβε χώρα στο Βερολίνο. Εκεί όπου η -ομάδα δεύτερης κατηγορίας- Πάντερμπορν νίκησε την Ουνιόν με 3-2 και την απέκλεισε από τους «16»… Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον Μίχελ σε… μεγάλη βραδιά, καθώς ήταν εκείνος που άνοιξε νωρίς-νωρίς το σκορ, στο 3’. Οι γηπεδούχοι απάντησαν τρία λεπτά μετά με τον Πρέμελ, αλλά στο ημίωρο η Πάντερμπορν προηγήθηκε εκ νέου με γκολ του Σρμπένι, ενώ πριν την ανάπαυλα ο Μίχελ έκανε το 1-3! Η Ουνιόν ξαναμπήκε στο ματς, χάρη στο αυτογκόλ του Χίνεμαϊερ λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, είχε δοκάρι σε μακρινό σουτ του Πρέμελ στο 71ο λεπτό, ενώ το παραλίγο δεύτερο αυτογκόλ του Χίνεμαϊερ στο 82’ λίγο έλειψε να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε…

«Περίπατος» στην Δρέσδη για την Ντάρμσταντ, που κέρδισε με 3-0 την Ντιναμό κι εξασφάλισε την παρουσία της στον τρίτο γύρο του Κυπέλλου. Ο Ντουρσούν ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών, καθώς σέρβιρε το 0-2, ενώ πέτυχε και το 0-3 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Συνοπτικά το πρόγραμμα του δεύτερου γύρου:

Τρίτη (22/12):

Ουλμ-Σάλκε 1-3 (83' Ράιχερτ - 27' Σερντάρ, 51', 63' Ράμαν)

Κολωνία-Όσναμπρικ 1-0 (45'+1' Μοντέστ)

Άουγκσμπουργκ-Λειψία 0-3 (11' Όρμπαν, 75' Πούλσεν, 82' Ανχελίνιο)

Χοφενχάιμ-Γκρόιτερ Φιρτ 6-7 στα πέναλτι (2-2 κ.α.)

Αϊντραχτ Μπραουνσβάιγκ-Μπορούσια Ντόρτμουντ 0-2 (12' Χούμελς, 90'+2' Σάντσο)

Έλφερσμπεργκ-Γκλάντμπαχ 0-5 (5' Βολφ, 21' Μπένες, 36' Στιντλ, 70' Χέρμαν, 83' πεν. Βιγιάλμπα)

Ντιναμό Δρέσδης-Ντάρμσταντ 0-3 (24' Σνελχαρντ, 59' Πάικ, 72' Ντουρσούν)

Ουνιόν Βερολίνου-Πάντερμπορν 2-3 (6' Πρέμελ, 57' αυτ. Χίνεμαϊερ - 3', 36' Μίχελ, 31' Σρμπένι)