«Σκόρπισε» τη Γκλάντμπαχ η Λεβερκούζεν

Μεγάλη εμφάνιση στη «BayArena»

Την πρώτη νίκη στη φετινή σεζόν πανηγύρισε η Λεβερκούζεν, η οποία συνέτριψε με σκορ 4-0 τη Γκλάντμπαχ στη «BayArena», στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής στη Bundesliga.

Έτσι, οι νικητές, μαζί με την ισοπαλία της πρεμιέρας με την Ουνιόν στο Βερολίνο, έφτασαν τους 4β., ενώ οι ηττημένοι έμειναν στον 1β., που πήραν στο ματς με τη Μπάγερν Μονάχου. Κατ’ ευχήν πήγαν όλα στο πρώτο ημίχρονο για τη Μπάγερ, ενώ για τη Μπορούσια το πρώτο 45άλεπτο εξελίχθηκε σε εφιάλτη.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 3’ με αυτογκόλ του Ζόμερ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, ο Σικ με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, έκανε το 2-0. Στο 43’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να ξαναμπούν στο παιχνίδι, καθώς ο Στιντλ νικήθηκε από τον Χραντέτσκι από το σημείο του πέναλτι. Συν τοις άλλοις, είδαν να αποχωρούν οι Τουράμ (20’) και Λάινερ (45’) με προβλήματα τραυματισμών. Τα πράγματα απλοποιήθηκαν ακόμη περισσότερο για τις «ασπιρίνες» στο 55’, καθώς ο Ντιαμπί έκανε το 3-0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικείμενη επικράτηση της ομάδας του.

Η Μπορούσια δέχθηκε το τρίτο γκολ σε ένα σημείο, που πίεζε για να μειώσει το σκορ και μετά από αυτή την εξέλιξη, ουσιαστικά… παρέδωσε πνεύμα. Στο τελευταίο ημίωρο, οι γηπεδούχοι κατέβασαν ταχύτητα, παρ’ όλα αυτά πέτυχαν και τέταρτο γκολ στο 87’ με τον Αμίρι, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Αναλυτικά η 2η αγωνιστική:

Παρασκευή 20/8

Λειψία-Στουτγκάρδη 4-0 (38’, 52’ Σομποσλάι, 46’ Φόρσμπεργκ, 65’ πέν. Αντρέ Σίλβα)

Σάββατο 21/8

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Άουγκσμπουργκ 0-0

Φράιμπουργκ-Μπορούσια Ντόρτμουντ 2-1 (6’ Γκρίφο, 53’ Σάλαϊ - 59’ αυτ. Κάιτελ)

Χέρτα Βερολίνου-Βόλφσμπουργκ 1-2 (60’ πεν. Λουκεμπάκιο - 74’ Μπακού, 88’ Ενμεσά)

Μπόχουμ-Μάιντς 2-0 (21’ Χόλτμαν, 56’ Πόλτερ)

Γκρόιτερ Φιρτ-Αρμίνια Μπίλεφελντ 0-0 (50’ πεν. Αργκότα - 45’ Κλος)

Μπάγερ Λεβερκούζεν-Γκλάντμπαχ 4-0 (3’ αυτ. Ζόμερ, 8’ Σικ, 55’ Ντιαμπί, 87’ Αμίρι)