Πήρε μπρος στο τέλος η Λεβερκούζεν

Πέρασε στους «8»

Το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας σφράγισε η Μπάγερ Λεβερκούζεν που ξεπέρασε το εμπόδιο της Στουτγκάρδης με 2-1. Το ματς, άλλαξε εικόνα στο τελευταίο 20λεπτο, με τις «ασπιρίνες» να ξυπνούν μετά το 70ο λεπτό και να παίρνουν εν τέλει την πρόκριση.

Η ομάδα του Πέτερ Μπος ευτύχισε να προηγηθεί στο 71’ με αυτογκόλ του Μπρέντλοου μετά από λάθος έξοδο, ενώ το δεύτερο τέρμα ήρθε για τους γηπεδούχους από τα πόδια του Αλάριο που πήρε το ριμπάουντ μετά από διώξιμο του Μπρέντλοου και έγραψε το 2-0 στο 83’. Η Στουτγκάρδη προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα και εν μέρει το πέτυχε, αφού μείωσε σε 2-1 με τέρμα του Σιλάς δύο λεπτά αργότερα.

Την πρόκριση στους «8» πήρε και η Ουνιόν Βερολίνου που ξεπέρασε με 1-0 το εμπόδιο της Βερλ. Το γκολ της πρόκρισης πέτυχε στο 86’ ο Έντριχ.