Πήρε βαθμό με γκολ-σκάνδαλο η Φορτούνα (vid)

Στο 1-1 έμειναν Φορτούνα και Βόλφσμπουργκ αλλά το γκολ της ομάδας του Ντίσελντορφ δεν έπρεπε να μετρήσει ποτέ

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Φορτούνα Ντίσελντορφ και Βόλφσμπουργκ, με τους «λύκους» να φωνάζουν δικαίως για το γκολ των γηπεδούχων, καθώς δεν θα έπρεπε να είχε μετρήσει.

Στο 3ο λεπτό μετά από μπέρδεμα στην άμυνα της Φορτούνα, ο Μπρέκαλο έβαλε την προβολή από κοντά αλλά ο Στέφεν έσωσε και στην εξέλιξη της φάσης ο Άρνολντ έκανε το σουτ αλλά αστόχησε. Και στο 16’, ο Γκίσελμαν με φοβερό σουτ από αριστερά, άνοιξε το σκορ για τη Φορτούνα, που δεν είχε απειλήσει ως εκείνο το σημείο. Μετά από πάμπολλα ριπλέι φάνηκε ότι πριν βγει η σέντρα, η μπάλα είχε βγει ολόκληρη αλλά ακόμη και μετά από χρήση του VAR, η φάση ξέφυγε από τους διαιτητές κι έτσι το γκολ μέτρησε κανονικά.

Η Βόλφσμπουργκ ανέβασε στροφές και στο 29’ ο Μπρέκαλο έκανε όμορφη κίνηση και σέντρα από δεξιά και ο Βέγκχορστ με πλασέ έκανε το 1-1. Από εκεί και πέρα το ματς είχε πολύ καλό ρυθμό αλλά όχι και τη μεγάλη φάση ως τη λήξη του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε αισθητά, οι δύο ομάδες προστάτεψαν τα μετόπισθεν και προσπαθούσαν να απειλήσουν μόνο με μακρινά σουτ. Η πρώτη μεγάλη φάση του β’ μέρους ήρθε στο 85’ με τον Κλάους να κάνει το σουτ από κοντά και την μπάλα να κοντράρει στα πόδια του Μπέικερ.

ΦΟΡΤΟΥΝΑ: Στέφεν, Μπόντζεκ, Αϊχάν (83’ Νουχού), Γκίσελμαν, Φινκ (72’ Καραμάν), Μπόρμουθ, Τόμι (73’ Τζίμερ), Τζίμερμαν, Μπέικερ, Χένινγκς, Κοβνάτσκι

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Πέρβαν, Νότσε, Γκέρχαρντ, Ρουσιγιόν, Τισεράν, Γουίλιαμ, Μεχμέντι (69’ Κλάους), Γκιλαβογκί, Άρνολντ, Μπρέκαλο (90’ Ζοάο Βίκτορ), Βέγκχορστ

Πηγή: aek365.gr

Μπουντεσλίγκα: Τελευταία Ενημέρωση