«Πετούσε φωτιές» η Ντόρτμουντ

Η Ντόρτμουντ πήρε με σκορ 3-1 το ντέρμπι με τη Λειψία

Πριν το παιχνίδι και γνωρίζοντας την ήττα της πρωτοπόρου Μπάγερν Μονάχου από τη Γκλάντμπαχ, η Λειψία ήξερε ότι με νίκη θα σκαρφάλωνε στην κορυφή της βαθμολογίας της Bundesliga, μετά τη συμπλήρωση 15 αγωνιστικών. Η Ντόρτμουντ γνώριζε ότι αν ήθελε να παραμείνει σε τροχιά τίτλου, έπρεπε πάση θυσία να κερδίσει.

Αυτοί που χαμογέλασαν ήταν οι Βεστφαλοί, οι οποίοι κυριάρχησαν απόλυτα στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν τη νίκη με σκορ 3-1, που τους έφερε στην 4η θέση με 28 βαθμούς και τους διατήρησε στο κυνήγι του τίτλου. Από την άλλη, οι «ταύροι», που υποχρεώθηκαν στην πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα τους, έμειναν στη 2η θέση με 31 και στο -2 από την κορυφή.

Το ματς:

Μέτριο έως κακό ήταν το πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου, με τη Λειψία να έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά να μην μπορεί να απειλήσει. Από την άλλη, η Ντόρτμουντ είχε τον Χάαλαντ αποκομμένο στην επίθεση χωρίς να μπορεί να του περάσει κάποια πάσα. Είναι χαρακτηριστικό ότι η πρώτη τελική ήταν μια κεφαλιά του Πόουλσεν (24’), την οποία μπλόκαρε πολύ εύκολα ο Μπούρκι. Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο μισό, με την τακτική να υπερτερεί του θεάματος.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια εντελώς διαφορετική ιστορία. Στο 48’ οι Βεστφαλοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ρόις, που νικήθηκε από τον Γκιλασί και στο επόμενο λεπτό η κεφαλιά του Τσαν πέρασε ελάχιστα άουτ. Όμως, στο 55’ άνοιξαν το σκορ. Ο Χάαλαντ βγήκε στην αντεπίθεση, την κατάλληλη στιγμή έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Ρόις έστρωσε τη μπάλα στον Σάντσο και ο τελευταίος με πλασέ έκανε το 0-1. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Χάαλαντ έχασε τεράστια ευκαιρία για το 0-2, αλλά ο «κεραυνός» του μέσα από την περιοχή, τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Η Ντόρτμουντ ήταν απόλυτη κυρίαρχος απέναντι σε μια Λειψία, που είχε… εξαφανιστεί από το χορτάρι, με εξαίρεση τη χαμένη ευκαιρία του Όλμο στο 67’. Την πρώτη φορά στάθηκε άτυχος, αλλά τη δεύτερη δεν συγχώρησε ο Χάαλαντ. Στο 71’ από φάση που ξεκίνησε από τον ίδιο και «χάθηκε η μπάλα», ο Νορβηγός επιθετικός με κοντινή κεφαλιά έκανε το 0-2, βάζοντας γερές βάσεις για το διπλό.

Μετά το δεύτερο σοκ, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βγουν μπροστά και να πετύχουν ένα γκολ για να ξαναμπούν στο παιχνίδι, αλλά αντ’ αυτού δέχθηκαν και τρίτο γκολ. Στο 84’ ο Χάαλαντ και πάλι βρέθηκε απέναντι από τον Γκιλασί και μπήκε σχεδόν μέσα στα δίχτυα, κάνοντας το 0-3. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 90’ ο Σόρλοθ, ο οποίος με κοντινή προβολή πέτυχε το γκολ της τιμής για τη Λειψία, γράφοντας το 1-3.