«Πέταξαν» για προημιτελικά Άιντραχτ και Φράιμπουργκ!

Η Άιντραχτ ζορίστηκε αλλά λύγισε 4-2 τη Ντάρμσταντ, ενώ η Φράιμπουργκ νίκησε εύκολα την Σαντχάουσεν με 2-0

Στα προημιτελικά του γερμανικού Κυπέλλου πέρασαν Άιντραχτ και Φράιμπουργκ! Οι «αετοί» ζορίστηκαν αλλά επικράτησαν 4-2 την Ντάρμσταντ και πέρασαν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, όπως και η ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ με το 2-0 στην έδρα της Σαντχάουσεν, αποφεύγοντας τις εκπλήξεις.

Ο Κόλο-Μουανί μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ για την Άιντραχτ, με τον Χόνσακ στο 29’ και στο 31’ να χτυπάει για τους φιλοξενούμενους κάνοντας την ανατροπή για το 2-1. Ο Μπορέ στο 44ο λεπτό έφερε το ματς στα ίσα για το 2-2, ενώ ο Καμαντά στο 62’ έγραψε το 3-2. Ο Κόλο Μουανί έβαλε στις καθυστερήσεις το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και το κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.

Από την άλλη, η Φράιμπουργκ χτύπησε στα τελευταία λεπτά του αγώνα και πέρασε στην προημιτελική φάση. Ο Λίνχαρτ στο 87ο λεπτό έκανε το 1-0, με τον Πέτερσεν στο 90+5’ να γράφει το 2-0. Κάπως έτσι, η Σαντχάουσεν βρέθηκε εκτός διοργάνωσης, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση.